Türkiye’nin yerli silah teknolojileri! - evham.net | evhamlı blog
Manşet

Türkiye’nin yerli silah teknolojileri!

Son yıllarda artan terör olayları ve sınırımızda yaşananlar, Türk Silahlı Kuvvetleritarafından kullanılan yerli silahlar ve teknolojilerin hayati bir önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bizde öne çıkanları sizler için bir araya getirdik.

TSK‘nın terör yuvalarını darmadağın ettiği, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün imzasının bulunduğu SOM isimli füzelerden, Atak helikopterine ve Koral milli elektronik harp sistemine kadar onlarca farklı araç geliştirilmeye devam ediliyor.

Son dönemde sıkça karşımıza çıkan yerli silahları ve insanların akıllarına takılan “ Altay tankı nedir? ”, “ MPT-76 nedir? ” gibi soruları detaylarıyla cevaplayabilmek için ülkemizin bazı silah teknolojilerini bu makalede sizlere aktarıyoruz.

Milli Muharip Uçak TF-X

Milli Muharip Uçak TF-X’in adından son günlerde sıkça söz ediliyor. Bunun nedeni ise uzun süredir devam eden projede ilk somut adımlardan birinin atılarak, bire bir ölçekli mock-up’ın Paris’te sergilenmesi oldu.

1000’den fazla mühendis ile Ar-Ge sürecinin devam ettiği uçağın, 2023 yılında fabrikadan çıkması ve 2025 yılında gökyüzü ile buluşması bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen bu yerli ve milli savaş uçağı projesinin ana hedefi, 2030 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri envanterinden çıkarılmaya başlanması planlanan F-16’ların yerini alması.

TF-X’te her biri 20 bin libre itiş gücüne sahip olan iki adet motorun yer alması bekleniyor. 55 bin feet yükseliğe çıkabilecek ve seyir hızı ses hızının iki katına ulaşacak olan uçağın, maksimum kalkış ağırlığının 27.5 ton olması planlanıyor.

Planlanıyor diyoruz, zira uçak henüz geliştirme aşamasında olduğu için teknik özellikleri netleşmiş değil.

Yerli Silahlar: Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği

Türkiye’nin ilk keskin nişancı tüfeği olan Bora-12 veya diğer adıyla MKEK JNG-90‘ın üretimi Makina ve Kimya Endüstrisi tesislerinde gerçekleştiriliyor. 4.8 kg ağırlığında ve 1080 mm uzunluğunda olan tüfekte, milli piyade tüfeği MPT-76 veya G3 ile benzer şekilde 7.62×51 mm NATO mühimmatı kullanılıyor.

Jandarma Lojistik Komutanlığı’nın uzun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan BORA-12 keskin nişancı tüfeğinin ilk tasarımcısı 1990 yılında mezun olan bir Jandarma Astsubayı olan emekli başçavuş Necmi Güngör’dür

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun ilk patentli silahı olma özelliğine sahip olan tüfek, 1200 metre etkili menzile sahip. Düzenlenen yarışmalarda birçok keskin nişancı tüfeğini geride bırakan ve şu anda TSK tarafından kullanılan tüfeğin bir tanesi, 2014’te Paris’te gerçekleştirilen Eurosatory fuarında çalındı.

Gökbey – Yerli Genel Maksat Helikopteri

T625 Genel Maksat Helikopteri veya diğer adıyla Gökbey, Türkiye’nin genel maksat helikopter ihtiyacını karşılamak üzere yerli kaynaklarla geliştirilen ilk helikopter olma özelliğini taşıyor.

İlk uçuşunu Eylül ayında gerçekleştiren Gökbey’in ikinci prototipi TUSAŞ tarafından üretildi. Bu kapsamda 29 Haziran tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alınan izin ile ilk sertifikasyon uçuşu başarıyla gerçekleştirdi.

Gökbey sertifikasyon uçuşunu gerçekleştirdi!

Maksimum kalkış ağırlığı 6050 kg olan helikopter, 2 mürettebattan oluşurken 12 yolcu taşıyabiliyor. Maksimum seyir yüksekliği 20000 feet olan Gökbey’in ulaştığı maksimum hız ise 165 kts yani 306 km/saat .

Yakıt kapasitesi 1020 kg olan Gökbey harici yakıt tankı ile 280 kg daha yakıt alabiliyor. Bu sayede 740 km civarında olan menzil, 948 km’ye çıkabiliyor. Helikoptere gücünü iki adet LHTEC-CTS800·4AT turbo şaft motor veriyor.

Zorlu hava koşullarında yüksek irtifa veya sıcaklıkta uçabilecek şekilde tasarlanan T625 Genel Maksat Helikopteri’nin rotor, iniş takımları, transmisyo ve paller gibi önemli parçaları yerli kaynaklar kullanılarak üretiliyor.

Yerli Silahlar: MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla yerli imkanlar ile MKE tarafından üretilen MPT-76‘da, tam otomatik silahların atası olarak görülen AR 15 tipi bir mekanizma kullanılmaktadır.

Dakikada yaklaşık 650 mermi atabilen milli piyade tüfeği MPT-76’da mühimmat olarak, 7.62 × 51 mm çapında mermi kullanıyor. 4,1 kg ağırlığında ve 92 cm uzunluğunda olan tüfek, 410 mm namlu boyuna sahip.

600 metre etkili ve 1200 metre azami menzile sahip olan tüfeğin, MPT-56 olarak adlandırılan, 5.56 mm çapında olan ve Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi gibi şehir içerisinde görev yapan kuvvetler tarafından kullanılan bir versiyonu bulunuyor.

Türk mühendislerin patentini aldığı bir emniyet sistemine sahip olan tüfek, nişan yolu ve el kundağında yer alan ray sayesinde, NATO standartlarında üretilen her türlü optik ürünü ve el feneri gibi aparatları ek parça gerekmeden taşıyabiliyor.

Hürkuş Eğitim ve Yakın Hava Desteği Uçağı

Vecihi Hürkuş’tan adını alan uçak, TUSAŞ tarafından Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi kapsamında geliştirildi. Tamamen dijital elektronik gösterge sistemlerine sahip olan uçak, ilk uçuşunu Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirdi.

Ayrıca, Hürkuş-B ve Hürkuş-C olmak üzere iki farklı askeri versiyonu geliştirildi. Bu sayede sadece eğitim uçağı olmakla kalmayan Hürkuş, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hafif yer taarruz görevleri için kullanılabilecek.

Maksimum seyir hızı saatte 574 km olan uçağın, maksimum uçuş irtifası ise 34700 ft. 11.17 metre uzunluğa ve 9.96 metre kanat açıklığına sahip olan Hürkuş’un, yüksekliği ise 3.70 metre.

Hürkuş-C’nin terörle mücadeleye en büyük katkısının hava harekatlarının maliyetinin azaltılması olacağı düşünülüyor Zira, küçük operasyonlarda savaş uçaklarına olan ihtiyaç azalacağı için, maliyetler aşağıya çekilecek.

Yerli Silahlar: Kasırga TR-300 Yerli Füze Sistemi

Türk Savunma Sanayisinin mihenk taşlarından ROKETSAN tarafından geliştirilen Kasırga, 100 km’ye ulaşan menzili ve 70 metre yarı çapında öldürücü etkiye sahip olan harp başlığı ile kritik bölgelere atışlarda büyük bir başarı sunuyor.

Katı kompozit yakıt teknolojisine sahip olan füze, yine Roketsan tarafından tasarlanan T-122/300 çok maksatlı çok namlulu roketatar sistemi ile veya T-300 serisi çok namlulu roketatar sistemleri ile kullanılmaktadır.

Olumsuz sıcak ve soğuk hava şartlarına ve diğer çevre koşullarına karşı oldukça dayanıklı olan TR-300 Kasırga roketleri, mühimmat yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında personelin iş yükünü minimum seviyeye indiriyor.

TUSAŞ Anka İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından geliştirilen TAI ANKA, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin orta irtifa uzun havada kalışlı bir insansız hava aracı sistemi gereksinimleri karşılamaya yönelik olarak geliştirilen ilk İHA olma özelliği taşıyor

İçerisinde ASELSAN imzalı bir yazılım bulunan ANKA, 2013 yılından bu yana aktif olarak kullanılıyor. 30000 ft seyir irtifasına yükselebilen Anka’da, infrared görüntüleme ve lazer işaretleme sistemleri yer alıyor.

Azami hızı 217 km/s olan ANKA, tam dolu depoyla uygun şartlarda 24-32 saathavada kalabiliyor. Toplam ağırlığı 1500 kg olan ANKA, dört silindirli, turbolu 155 hp gücünde Thielert Centurion 2.0 isimli motoru kullanıyor.

ANKA-S Uydudan Kontrollü İnsansız Hava Aracı

ANKA-S uydu kontrollü yapısı sayesinde sınırları ortadan kaldırarak TSK’ya büyük bir avantaj sunuyor. 25 Ekim 2013 tarihinde 10 uçaklık seri üretim sözleşmesi imzalanan ANKA-S’in ilk teslimatı geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Diğer insansız hava araçlarının aksine, hava şartlarından etkilenmeden Türksat uydularının kapsama alanı içerisinde yer alan herhangi bir noktadan kolayca kontrol edilebiliyor. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse, Suriye sınırında görev yapan ANKA-S’i, İstanbul veya Ankara’dan kontrol etmek mümkün.

24 saat havada kalabilen ve 30 bin feet yüksekliğe çıkabilen insansız hava aracı, ASELSAN CATS elektro optik görüntüleme sistemini kullanıyor. Bu sayede yüksek çözünürlüklü görüntüleri kontrol merkezine en hızlı şekilde aktarılıyor.

Yerli Silahlar: Altay Tankı

Koç Grubu bünyesindeki Otokar‘ın girişimleriyle 2007 yılında üzerinde çalışmaya başlanan Altay tankı, ismini Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’na komuta eden Fahrettin Altay‘dan alıyor.

Altay Tankı

Altay’ın ilk geliştirme aşamasında Güney Koreli Rotem firmasından destek alınsa da, ilerleyen süreçte proje tamamen Türk mühendislerine teslim edilmiştir.

OtokarAselsan, MKEKRoketsan ve Hyundai Rotem‘in ortak çalışmasıyla geliştirilen Altay için test süreci başarıyla tamamlanırken, Otokar tarafından prototip üretimi için harcanan paranın 1 milyar doları geçtiği açıklandı.

Ortalama ağırlığı 65 ton civarında olan tank, ana silah olarak 120 mm yivsiz top ile birlikte geliyor. Bunun yanı sıra ASELSAN tarafından geliştirilen SARP silah sistemi ve ağır makinalı tüfek, Altay tankı üzerinde yer alan diğer silahlar.

Zorlu arazi şartlarına dayanabilmesi için 1500 BG V12 tip motora ve 5 ileri 3 geri vites powershift özellikli transmisyona sahip olan Altay tankı, Roketsan üretimi bor karbür temelli zırh ile korunurken, saatte 70 km hıza ulaşabiliyor.

Birim maliyeti yaklaşık olarak 5.5 – 6 milyon dolar olan 3+ nesil ana muharebe tankı Altay‘dan ilk etapta 250 adet üretilmesi hedefleniyor. Ancak, bunun için seri üretim sürecinde yaşanan belirsizliğin ortadan kalkması gerekiyor.

ATAK Helikopteri

ATAK için ilk adımlar 1995 yılında atıldı. TSK‘nın kullanabileceği, ülkemizin coğrafi ve iklim koşullarına uygun bir yerli üretim helikopter için Savunma Sanayi Müsteşarlığı görevlendirildi ve yaklaşık 12 yıllık çalışmanın ilk meyvesini vermesiyle 2007 tarihinde ATAK helikopterlerinin ihalesi gerçekleştirildi.

Atak Helikopteri

İtalyan AgustaWestland, TUSAŞ ve ASELSAN ortaklığında geliştirilen ATAK T-129 helikopteri ilk uçuşunu İtalya‘da AgustaWestland tesislerinde 28 Eylül 2009tarihinde gerçekleştirdi.

Bu kapsamda Agusta A129 Mangusta üzerinde yapılan değişiklikler ve özgün silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle ortaya çıkan ATAK T-129, Türkiye’deki ilk uçuşunu ise 17 Ağustos 2011‘de gerçekleştirdi

AH-1 Süper Kobra helikopterlerinden üstün olan Atak’tan, TSK envanterinde şu anda 27 adet bulunuyor. 11 helikopterin daha teslim edilmesiyle birlikte ATAK Projesi’nde Faz 2 konfigürasyonuna geçilecek.

Faz 1’de füze ikaz ve karşı tedbir atıcı sistemi, kızılötesi karşı tedbir sistemi ile MXF-484 ve 9651 el telsizleri bulunuyor. Faz 2’de ise laser ikaz alıcı, RF karıştırıcı, radar ikaz alıcı, 9681 V/UHF telsiz gibi ek sistemler olacak.

Yerli motor ve 20 mm top sistemi için çalışmalar devam ederken, Atak ile jandarma ve polis envanterinde ilk kez bir saldırı helikopterine yer verilmesine karar verilerek Türkiye tarihide bir ilke imza atıldı.

Yerli Silahlar: SOM Füzesi

Son zamanlarda ismini sıklıkla duymaya başladığımız SOM füzesi tamamen yerli teknolojiye dayanan bir silah. SOM füzesinin ortaya çıkış hikayesinde de yine milli duygular ve düşmandan dost olmaz mantığı mevcut.

Olası bir savaş esnasında, dışarıdan alınan füzelerin tek bir tuş ile dahi sabote edilebileceği düşüncesi SOM‘un ortaya çıkmasındaki en büyük etken olmuş.

Tübitak Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından tasarlanan ve kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen yeni nesil SOM seyir füzesi için 2006’da başlayan geliştirme sürecine devam ediliyor.

Yaklaşık olarak 200 kilometreye yakın bir menzile sahip olan SOM füzesi, ilk defa 4 Haziran 2011 günü İzmir Çiğli hava üssünde Hava Kuvvetleri’nin 100. kuruluş yılı kutlamalarında gün yüzüne çıkarıldı.

İçerisinde bulunan GPS sistemi sayesinde fırlatıldıktan sonrada kontrol edilebilen SOM füzesi, yaklaşık 600 KG ağırlığında ve 2012 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin en önemli silahlarından biri olarak gösteriliyor.

Koral Mobil Elektronik Harp Sistemi

Aselsan tarafından geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi, hedef ülke radarlarının karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor.

Her biri 8×8 askeri araç üzerine entegre edilmiş bir adet Radar Elektronik Destek Sistemi ve dört adet Radar Elektronik Taarruz Sistemi’nden oluşan Koral, NATO standartlarına uygun ve nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) tehditlere karşı korumalı Operasyon Kontrol Ünitesi aracılığıyla yönetiliyor.

Koral milli elektronik harp sistemi

Elektronik Destek Sistemi (KORAL ED) ile Elektronik Taarruz Sistemi (KORAL ET) olmak üzere iki ana kısımın yer aldığı sistemde, KORAL ED ile sistemin radar yayınları için tespit, teşhis, yön bulma fonksiyonları yerine getirilirken, KORAL ET ile düşman radarlarının iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor.

KORAL ile birlikte kullanılan Görev Planlama ve Görev Analiz Yazılımıoperasyonlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. Zira, bu yazılım sayesinde görev öncesinde bölgeye özel hazırlıklar ve analizler yapılabiliyor.

Böylece görev esnasında kaydedilen radar sinyallerinin detaylı parametre analizlerinin yapılması ve sistem kütüphanelerin güncellenmesi sağlanıyor.

Hedef ülkelerin hava savunma sistemlerinde önemli bir zafiyet oluşturan Koral’ın, Rusya’nın S-400’leri karşısında da oldukça güçlü olduğu belirtilirken, Rus yetkililer S-400 üzerinde yüzde 30’luk bir etkisi olduğunu iddia ediyor.

Kayı Sınır Güvenlik Sistemi

Afrin operasyonunun devam ettiği şu günlerde, ilk olarak Hatay sınırında devreye alınan Kayı Sınır Güvenlik Sistemi adından sıkça söz ettirdi.

Onlarca farklı elektronik algılayıcıya ev sahipliği yapan ve sınır hattını 7/24 gözetleyen sistem, bu sayede sınır hattına yaklaşmakta olan insansız hava aracı, araç ve insanları tespit ederek komuta merkezini uyarıyor. Tüm görüntülerin tek bir merkezde toplandığı sistem yasa dışı faaliyetlerin kanıtlanmasını sağlıyor.

Kayı sınır güvenlik

Bunun yanı sıra sisteme entegre edilen ve ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, sınır hattına yakın alanlardan yapılan saldırıları hızlı bir şekilde tespit ederek otomatik olarak o bölgeye odaklanıyor.

Yerli Silahlar: Fırtına Obüsü

Yerli silahlar arasında ismini sıkça duyduğumuz bir diğer yerli teknoloji savunma aracımız ise Fırtına obüsü. Türkiye’nin ürettiği ilk obüs olan Fırtına T-155, TSK’nın kara savaşlarındaki en etkili silahlarının başında geliyor.

Atış kontrol sisteminde ASELSAN imzalı özel bir yazılımın kullanıldığı Fırtına25 kilometre menzilli yaptığı atışlarda, yakın aralıklarla attığı mermilerle hedefi üç farklı noktadan vurabilme özelliğine sahip.

Türevi obüslere oranla çok daha hızlı bir sisteme sahip olan ve bu yüzdende Fırtına adını alan yerli teknoloji ürünü obüs, 30 saniye gibi kısa bir sürede atış görevine hazır hale gelebiliyor.

30 saniye içerisinde 3 top atışı gerçekleştirebilen Fırtına‘nın yer değiştirmesi de 30 saniye sürüyor. Dünyanın en hızlı obüslerinden Fırtına, yer değiştirme süresi sayesinde düşmandan gelecek karşı saldırılardan da kaçınmış oluyor.

TCG Heybeliada (F511)

Milli Savaş Gemisi projesi kapsamında inşa edilen ilk Türk gemisi olan TCG Heybeliada‘nın geliştirilme aşaması 2004 yılında başladı. Dört yıl süren bir geliştirme aşamasından sonra 27 Eylül 2008‘de Preveze Deniz Zaferi‘nin yıl dönümünde suya indirilen TCG Heybeliada, 3 senelik bir test sürecine tabi tutuldu.

15-07/28/tcg-heybeliada-f511.JPG

Ada sınıfı ve korvet tipinde bir savaş gemisi olan TCG Heybeliada‘nın maksimum hızı 30 knot olarak belirlendi. Elektronik harp ve tuzak sistemleri tarafında ise ASELSAN imzalı bir yazılım olan ARES-2N kullanıldı.

3 senelik test sürecinin ardından yine Preveze Deniz Zaferi‘nin yıl dönümü olan 27 Eylül’de Deniz Kuvvetleri‘ne teslim edildi.

Yerli Silahlar: Cirit Füzesi

TSK‘nın en çok kullandığı füzelerden biri olan Cirit füzesi, Roketsan tarafından geliştirilmiştir. 8 kilometrelik menzile sahip, lazer güdümlü, 70 mm’lik füzenin ağırlığı yaklaşık olarak 14 kilogramdır.

T-129 Atak, AH-1P Cobra ve AH-1W Super Cobra saldırı helikopterleri için geliştirilen ve dünyanın ilk lazer güdümlü helikopter füzesi olan Cirit, Eurocopter tarafından Eurocopter EC635 helikopterinin donatılması için de kullanılmaktadır.

Helikopterler dışında insansız hava araçları (ANKA), kara araçları ve hafif saldırı uçaklarına da kolaylıkla monte edilebilen Cirit füzeleri 2010’dan bu yana TSK‘nın envanter listesinde bulunmakta ve ismini geleneksel Türk oyunu Cirit‘ten almaktadır.

Hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışan Cirit, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip roket motoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektro mekanik kontrol tahrik sistemlerine sahiptir.

Yerli Silahlar: UMTAS Füzesi

Roketsan tarafından 2010 yılında üretimine geçilen UMTASATAK helikopterleriyle birlikte ortaya çıkan güdümlü füze ihtiyacını karşılamak için geliştirilmeye başlandı.

15-07/28/umtas-fuzesi.jpg

Ateşle ve unut sisteminin kullanıldığı ( füzenin fırlatıldıktan sonra operatör desteği olmadan hedefi vurması anlamına geliyor. Füzenin ateşlenmeden önce hedefe kilitlenmesi ve hedefin bilgilerini kendi belleğine kayıt etmesiyle başlar. )

Füze ateşlendikten sonra operatör müdahalesine gerek olmadan kilitlendiği hedefi, hedef hareket halinde olsa bile rahatlıkla vurabilir. ) UMTAS füzeleri kızıl ötesi pasif güdümleme teknolojisiyle öne çıkmaktadır.

Şu anda T-129 ATAK ve ANKA-B hava araçlarında UMTAS füzeleri kullanılmaktadır. UMTAS füzelerinin tüm hakları Türkiye’de olup, tüm hava koşullarında sorunsuz çalışabilen bu füzeler bazı ülkelere ihraç edilmektedir.

Yerli Silahlar: Zıpkın

Türkiye’nin ilk yerli Kaideye Manteli Stinger‘i (KMS) olan ZıpkınASELSANtarafından üretilmiştir. Zıpkın’ın geliştirme süreci bir hayli uzun ve sancılı olmuştur. Zıpkın KMS sistemi için ilk adım 1992 yılında atılmış olsa da, uçak savarın TSK envanterinde yerini alması ancak 20 Ekim 2004‘te gerçekleşmiştir.

15-07/28/zipkin-tsk.jpg

ASELSAN tarafından tamamen yerli imkanlar kullanılarak üretilen Zıpkın, temel silah olarak atışa hazır 4 adet FIM-02 Stinger füzesi kullanmaktadır. Zıpkın’ın tüm fonksiyonları ASELSAN tarafından yazılan bir bilgisayar programı tarafından kontrol ediliyor. Su anda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılmakta.

Yerli Silahlar: Arma

Türkiye’nin en donanımlı zırhlı aracı olan ARMAKoç grubu bünyesindeki Otokar tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilmiş gövdesi sayesinde mayına ve patlamalara karşı zarar görmeyen ARMA, nükleer ve biyolojik saldırılara karşı da dayanıklı.

15-07/28/arma-tsk.jpg

2007 yılında geliştirilmeye başlanan ARMA, daha seri üretime geçmeden birçok yabancı ülkeden sipariş almıştı. 6×6 ve 8×8’lik iki farklı modeli bulunan ARMATSK envanterinde bulunan en güçlü zırhlı araçlardan birisi olarak kabul ediliyor.

Not: Bu makale sürekli güncellenecek olup, listeye yer almayan yerli silahlar, detaylı bilgiler ile birlikte ilerleyen günlerde eklenecektir.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At