Evden Para Kazanma Yöntemleri - evham.net | evhamlı blog
Alışveriş Rehberi İnceleme

Evden Para Kazanma Yöntemleri

Evden Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Günümüz çalışma hayatı ne yazık ki gittikçe daha acımasız, daha sert koşullar barındırmaya başladı. Rekabet odaklı iş dünyası, personellerden daha fazla fiziki efor talep ediyor. Bu tip bir çalışma temposuna adapte olabilmek çoğu zaman oldukça zordur. Bu nedenle insanlar artık yavaş yavaş daha farklı çalışma modellerine yönelmeye başladı. Bu konudaki arayışların önemli bir bölümü insanları freelance çalışma tarzına götürüyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de gittikçe yükselen bir trend olan evden çalışma, insanları genel anlamda daha fazla mutlu ediyor.

İnternetten para kazanma ile evden para kazanma listelerinin genelde iç içe olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü evden çalışan insanların büyük bir kısmı masa başı işlere yöneliyor. Burada kişisel eğilimleri değerlendirmek ve mantıklı bir kazanca dönüştürmek çok önemli. Kimileri öğrencilik dönemlerinde ya da çalışmadıkları dönemlerde geçici olarak başladıkları bu tip işlere çoğunlukla ek iş mantığıyla bakıyor.

Öte yandan ev hanımları da çocuklarından uzaklaşmadan çalışabilmenin ayrıcalığını yaşıyor. Buna rağmen bir noktadan sonra bazı işlerin ek işten ziyade ana bir iş olabileceği fikri doğmaya başlıyor. Listemizde yer alan bazı işlerin pek çok geleneksel işten çok daha fazla para kazandırma potansiyeli olduğunu vurgulamalıyız. Evden iş yapmak konusunda ne yazık ki toplumumuzda hala belli kalıp yargılar söz konusu.

Evden çalışmak, part time çalışmak olarak algılanılıyor ya da burun kıvırılacak geçici işler olarak düşünülüyor. Oysa ev, çalışma hayatı denilen genel olgunun sadece mekansal boyutunu ifade eder. Kişi söz konusu verimliliği ve en önemlisi üretimi ofis yerine ev ortamında da harika bir şekilde sağlayabiliyorsa burada hiçbir sorun yoktur.

Evden yapılmaya müsait olan işler için boş yere sabah kalkıp akşam saatlerine kadar çaba sarf etmeyin. Evden çalışmanın konforu ve freelance olmanın getirdiği ayrıcalıkları göz ardı etmeyin. Üstelik bu sayede oluşabilecek ek masrafların da önüne geçmiş olursunuz. Evden sıkıldığınızda laptopunuzu alarak en yakın kafede kahvenizi yudumlarken de işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Evden çalışmak, özgürlüğü tümüyle size vermektedir. Bu yazımızda son dönemin en çok ilgi çeken konulardan bir tanesine değinmek istedik. Sizler için evden para kazanma konusunda en popüler opsiyonları derlemeye çalıştık. Buyrun.

İçerik Yazarlığı Yapın

Evden para kazanma yöntemleri arasında içerik yazarlığı yapmak hiç kuşku yok ki listenin genellikle ilk sırada yer alıyor. Gittikçe de popüler bir hale gelen içerik yazarlığı; yavaş yavaş ek iş olmaktan sıyrılıyor diyebiliriz. Bugün başlı başına bir meslek dalı gibi kabul edilen içerik yazarlığı; bazı platformlarda editörlük, makale yazarlığı gibi ifadelerle de anılabiliyor. Peki içerik yazarlarına neden son yıllarda bu kadar fazla ihtiyaç duyuluyor. Bunun en temel nedeni Google ve benzer arama motorlarının web sitelerinden özgün içerik talep etmeleri.

Gerek bağımsız web siteleri gerekse de kurumsal siteler ya da blog sayfaları Google aramalarında en üst sıralarda yer alabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Bu yarışın temel nedeni özgün içerik üretip üst sıralarda yer almak ve bundan dolaylı yoldan kazanç elde edebilmektir. Bunu başarmak için deyim yerindeyse web sitelerinin hak etmeleri ve yüzlerce rakip arasından sıyrılmaları gerekiyor. Bu noktada SEO denilen kavram devreye giriyor. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, sitelerin üst sıralarda çıkması adına yapılan çalışmaların tümüne verilen isim.

Bu çalışmalar arasında içerik üretiminin en etkili yol olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Web site tasarımcıları müşterilerinden gelen içerik talepleri için sıklıkla yazar arayışına giriyor. Yazarlar verilen anahtar kelimeleri ve briefi doğru bir şekilde uyguladıkları takdirde ortaya SEO açısından doğru bir metin çıkıyor. Şirketlerin büyük bir telaşla içerik yazarı aramalarının temel mantığı budur. İçerik yazarlığı için çok sayıda site mevcut ancak güvenilirlik açısından bu tip sitelerden ziyade SEO ajanslarını önerebiliriz. Çok kurumsal içerik siteleri de bu konuda başvurabileceğiniz platformlar arasında gösterilebilir. Kendi kazancınızı ve kendi çalışma saatlerini kendiniz oluşturun.

Hangi kategorilerde daha iyi yazabiliyorsanız, bilgilerinizi alıcılarla bire bire iletişim kurarak aktarabilirsiniz. Genelde içerik yazarlığında ödemeler yapılan iş karşılığında sıcağı sıcağına ödenir. Ödeme konusunda kötü tecrübeler yaşamamak adına uzun vadede ödeme vereceğini belirten platformlardan uzak durun. En azından aranızdaki güven ilişkisi oturana kadar bu şekilde çalışmanız daha mantıklı.

Youtube İçerikleri Oluşturun

Youtube üzerinden para kazanmak son dönemin en önde gelen trendlerinden. Pek çok kişi bu konuda teknik bilgiye sahip olmamasına rağmen sayısız video yükleyebiliyor. Oysa Youtube üzerinden para kazanabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Youtube üzerinden para kazanmak için herkesin tanıdığı fenomenlerden biri olmanıza gerek yok. Düzenli; ancak hedef kitlenize uygun, kaliteli içerikler üretirseniz insanlar mutlaka sayfanıza abone olacak ve videolarınızın devamını dört gözle bekleyeceklerdir.

Youtube üzerinden kanal açmak, bir Google hesabı olan herkesin rahatlıkla yapabileceği bir şey. Youtube size değerli bir mikrofon bırakıyor, bunu ne kadar iyi değerlendirip değerlendirmediğiniz tamamen size kalmış bir durum. Videoları milyonlarca kez izlenen fenomenler, bütün işlerini bırakıp tamamen bu platforma kendilerini kanalize etmiş durumdalar. İnsanların ilgisini çekebilecek en doğru ve en akıllıca içerik fikirleriyle insanların ilgisini çekebilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle kanal ayarlarınızı para kazanmak için uygun hale getirin. Daha sonra kanalınızın reklam alma seçeneğini açın. Videolarınız izlendikçe her ay Youtube, banka hesabınıza belli bir miktar para gönderecektir. Kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz temaların ya da konseptlerin üzerine gitmeniz sizin açınızdan çok daha doğru bir yol olacaktır. Bugün Youtube’da milyonlarca abonesi bulunan henüz genç yaşta pek çok insan söz konusu. Bazen en yaratıcı fikirden ziyade en doğru fikri bulmak meseledir. Kitlenizi doğru analiz ederseniz haftada çekeceğiniz 1-2 video ile bile kendinize güzel bir ek gelir sağlayabilirsiniz.

Youtube Üzerinde Ders Kanalı Açabilirsiniz

Bir üst başlıkta youtube kanalından bahsettik. Ancak özellikle sizlere bahsetmek istediğimiz bir diğer husus uzmanlık alanınız olan bir sahada birbirini takip eden videolar yayınlamanızdır. Bunun sebebi ziyaretçilerin bir sonraki ziyaretlerini kendiliğinden gelmesini sağlamasıdır.

Youtube’de aslında bu şekilde onlarca kanal mevcut. Ancak her kanalın eksik tarafları olduğu gibi mükemmel değildir. Örneğin İngilizce ders anlatan bir kanalınızın olduğunu düşünün. En düşük seviyeden en zor seviyeye kadar bütün dersleri anlatarak takipçiler var edebilirsiniz.

Youtube üzerinde rekabet etmenin en ince noktası bir  şeyi en güzel şekilde anlatmaktır. Örneğin: site üzerinde ingilizce ders anlatan onlarca kanal olabilir. Ancak kullanıcı kendisine en iyi öğreten daha doğrusu en kolay şekilde öğreten kanalı tercih edecektir.

Youtube Üzerinden Çocuk Kanalı Açabilirsiniz.

Muhtemelen hepiniz duymuşsunuzdur. Prenses Elif kanalını. Yada onlarca benzerlerini. Prenses Elif kanalı diye google de aratma yaparak bu kanal hakkında fikir edinebilirsiniz. Kazançları trilyonu bulan bu ailenin işi gün içinde bütün aktivitelerini videoya alarak yayınlamaktır aslında. Ve bu kanalın takipçileri yüzde 99.9 küçük çocuklar. Sistemi eleştirecek değilim. Nihayetinde bu saha da bir iş kolu.

Sizlerde çocukların istifa edeceği faydalı bilgiler veren bir kanal yapabilirsiniz.

Youtube üzerinde kazançlar tahmininizin çok üzerindedir. Eğitim üzerine olan bir kanalda her 1000 (bin) gösterime yaklaşık 40 TL kazanç olurken, normal kanallarda bu rakam 20 TL gibi. Düşünsenize sadece bir videonuz günde 1000 ziyaret alıyor ve size 20 TL kazandırıyor.

E-Ticaret Yapın

Artık geleneksel anlamda satış yapmak bir nebze geride kalıyor. Yeni moda ise e-ticaret. Bilgisayardan temel düzeyde anlamak, e-ticaret yapabilmek için yeterli. Elektronik ticaret olarak da bilinen e-ticaret için çok sayıda platform bulunuyor. Dilerseniz bu tip platformlarda yer alabilir, dilerseniz de bizzat kendi e-ticaret sitenizi sıfırdan inşa edersiniz. E-ticaret siteleri normal web sitelerinden farklı ve genel anlamda daha pahalıdır. Siteniz üzerinden ürünlerinizi tüm dünyaya yasal yollarla satmanız mümkün.

Amazon başta olmak üzere tüm dünyanın tanıdığı dev şirketler esasen basit bir e-ticaret girişimi olarak yola çıkmış şirketlerdi. Bu konuda da hedeflediğiniz kitlenin ihtiyaçlarına yönelik doğru ürünleri pazarlayabilirsiniz. Ürünleri uygun fiyata temin edebilirseniz e-ticaret üzerinden yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Kargolama, paketleme, depolama, iade, müşteri ilişkileri gibi önemli departmanları doğru şekilde temellendirmeniz gerekiyor.

İnternet Sitesi – Blog Sayfası Açın

İnternet üzerinden para kazanmanın gerçekten ucu bucağı yok. Web sitesine alınacak reklamlar üzerinden gelir elde etmek en klasik yöntemlerden birisi durumunda. Nihayetinde web sitelerinin de tıpkı televizyon kanalları gibi reyting düzeyleri söz konusu. Her web sitesi, içeriğine göre farklı düzeylerde trafik alabiliyor. Kendinize güveniyor ve yüksek trafik alabilecek bir blog sayfası ya da web sitesi hazırlarım diyorsanız, bu işten para kazanmanız işten bile değil. Adsense üzerinden Google, alacağınız reklamlar karşılığında size belli ödemeler yapacaktır. Siz sadece içeriği zengin olan, kitlesi geniş olan bir web sitesi oluşturmaya odaklanın, gerisi kolay.

Dropshipping

Yukarıda açıkladığımız e-ticaret alanında, son dönemlerde dropshipping adı verilen yeni bir uygulama söz konusu. Bu hizmetten faydalanarak depolama, kargolama, iade gibi baş belası sorunlarla hiç muhatap olmadan e-ticaret yapabilirsiniz.

Size satış ortaklığı sunan Dropshipping sayesinde, tedarikçilerden satışına katkı yaptığınız her ürün için komisyon elde edersiniz. Dilerseniz tedarikçilerinizin ürün linklerini sosyal medyada ya da köprü olması bakımından bağımsız bir web sitesinde sergileyebilirsiniz. Müşteri ürünü satın almak istediğinde, siz gerekli adres ve iletişim bilgilerini tedarikçinize ulaştırırsınız. Girişimci ruhunuza güveniyorsanız, dropshipping düşük sermaye ile kazanç sağlamak adına harika bir sistem.

Tasarım Yeteneklerinizi Kazanca Dönüştürün

Resim, grafik tasarım, edebiyat, sinema, senaryo, reklam, seslendirme, animasyon, prodüksiyon gibi alanların herhangi birinde özel bir yeteneğiniz varsa Türkiye’deki freelance sitelerinde hemen üyelik oluşturabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz içerik yazarlığı tarzı işlerin de yer aldığı çok kapsamlı freelance siteleri diyebiliriz buralar için. Benzer örneklere yurtdışında rastlıyorduk ve nihayet ülkemizde de harika örnekler oluşmaya başladı.

Binlerce aktif yetenekli freelanceın yer aldığı sitelerde ödemeler ilk iş gününde hesabınıza yansıyor. Fiyatı tamamen özgür iradenizle kendiniz belirliyorsunuz Bu arada gelen talebe göre %20’lik bir komisyonu siteye vermek durumunda kalıyorsunuz. Bu tip bir platforma Bionluk sitesi örnek olarak verilebilir. Son dönemde Uzmankirala ve Sadeceon siteleri de benzer şekilde hizmet veriyor.

Online Anketler Düzenleyin

Anket doldurmak genelde öğrenciyken pek çoğumuzun en az bir defa deneyimlediği bir iş. İnsanlarla bire bir iletişim kurmak ve sosyalleşmek adına da oldukça verimli bir iş olmasına rağmen anketörlük artık online mecralarda daha yaygın şekilde gerçekleştiriliyor. Anket şirketlerinin pek çoğu masa başında yapılan anketlerin çok daha hızlı sonuçlandığını ifade ediyor. Anket siteleri için anketleri doldurun, önünüze gelen soruları hızlı hızlı doldurun; vereceğiniz cevaplardan gelir elde edin. Anket üzerinden para kazanma konusunda beklentilerinizi pek yüksek tutmayın. Anket doldurma siteleri üzerinden ancak belli düzeyde harçlık edinebilirsiniz. Fakat sizi hiç yormayacak bir iş olduğunu da önemle vurgulamalıyız.

E-Kitap Yazarak Para Kazanın

Özellikle genç nesil artık e-kitap alanına kaymaya başladı. Kişisel gelişim kitapları haricinde aşk ve benzer temalı e-kitapların müthiş bir kitlesi bulunuyor. Normal kitapların dışında kendine has bir dilinin olduğunu belirtmeliyiz. Önce bu konuda yazılan iyi örnekleri incelemeli, daha sonra da kolları sıvamalısınız. Kitabınız uygulama olarak sanal raflarda yerini alabilir, bu sayede yazma yeteneğiniz üzerinden ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Yemek Yaparak Para Kazanın

Özellikle vaktinin önemli bir bölümünü evde geçiren hanımlar için evde yemek yaparak para kazanmak son derece makul bir yöntem gibi duruyor. Nihayetinde her gün pratik yaptıkları için ev hanımlarının yemek yapma konusunda önemli bir eğilimi söz konusu. Bu eğilimi kazanca dönüştürmek ise son derece kolay. Bu konuda freelance çalışacak insanlar arayan çok sayıda site veya şirket bulunuyor. Pasta, tatlı, sarma ve pilav gibi yiyecekler özel olarak en fazla sipariş edilen grup içinde yer alıyor. Belli mekanlarla özel olarak anlaşabilir, onların günlük yemeklerini evinizden yapabilirsiniz.

Dilerseniz de bu konuda hizmet talebi olan yemek şirketleriyle bağlantı kurabilirsiniz. Genelde şirketler size yemeklerin malzeme bedellerini peşin olarak sunar. Buna göre sizden haftalık bir yemek programı çıkarmanızı beklerler. Koşullar her şirkete göre değişiklikler gösterebilir. Hızınıza ve elinizin lezzetine güveniyorsanız bu iş tam olarak size göre.

Ders Vermek

Eğer belli bir alanda özel bir yeteneğini varsa ve bu konudaki bilginizi birikiminizi başka insanlara aktarmaktan hoşlanıyorsanız internet üzerinden ders vererek para kazanabilirsiniz. Bunun için en ideal platformun Udemy sitesi olduğunu söyleyebiliriz. Udemy sitesinde pek çok branştan ders verebilecek durumda olan insanla karşılaşmanız mümkün. Siz de kendi branşınızla bu listedeki yerinizi alabilirsiniz. Örneğin iyi düzeyde İngilizce biliyorsanız, bilginizi küçük videolara dönüştürün ve akıcı bir dille dersinizi gerçekleştirin. İçerik tamamen size kalmış bir durum. Dersi dilediğiniz ölçüde yaratıcı bir şekilde aktarabilirsiniz. İlgiye bağlı olarak güzel bir gelir elde etme şansınız bulunuyor.

İnstagram’da Sanal Butikler Oluşturun

Sosyal medya ağlarının hemen hemen hepsi üzerinden ayrı ayrı para kazanmak mümkün. Facebook, Youtube, Twitter gibi platformların her birinden para kazanma yöntemleri birbirinden farklı farklı diyebiliriz. Instagram’a burada özel bir parantez açmak gerekiyor. Etkileşim potansiyeli son derece yüksek bir yer olan Instagram artık pek çok kişi için sanal bir butiğe dönüşmüş durumda. Yaratıcı tasarımlarınızı İnstagram’da açacağınız sayfalar üzerinden, yüksek kaliteli fotoğraflarla beraber zenginleştirebilirsiniz. Göz alıcı tasarımlarınız varsa mesaj kutunuz kısa sürede sipariş istekleriyle dolacaktır, emin olabilirsiniz.

Online Fotoğraf Satın

Son dönemlerde fotoğraflarda ciddi bir telif sorunu söz konusu olmaya başladı. Bu nedenle online fotoğraf satın alma siteleri doğmaya başladı. Pek çok kişi için özgün fotoğraf edinmek artık başlı başına bir sorun. Bazı siteler bu ihtiyaca cevap vermek için fotoğraf stokluyor. Özgün fotoğraf kullanımı arama motoru sonuçlarını dahi olumlu yönde etkiliyor. Boş zamanlarınızda çektiğiniz fotoğrafları bu tip sitelere satabilir, bunu çok keyifli bir kazanca dönüştürebilirsiniz. Bu tip freelance işlere stock fotoğrafçılık deniyor. Konuya dair detaylı bilgi almak ve ilgili firmalarla iletişim kurmak isterseniz, aramanızı bu şekilde yapmanızı öneririz.

Viral Vidieolar Hazırlamak

Viral İngilizcede yayılmak, hızlı bir şekilde dolaşıma girmek manalarına geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere viral reklamda amaç, kitleye hızlı bir şekilde ulaşmak. Aslında internette gördüğümüz popüler videoların, üzülerek söylüyoruz ki pek çoğu viral tabanlı içerikler. Yani aslında bir nevi kandırılıyoruz, duygularımızla oynanıyor. Fake diye adlandırabileceğimiz bu tip video içeriklerde her daim gizlenen subliminal reklamlara denk gelmek mümkün. Bunun çoğu zaman izleyici olarak farkında olamıyoruz. Viral reklamlar çok düşük bir bütçeyle çekilebilir. Yüklenen videolar eğer tutarsa milyonlara birkaç günde ulaşabilir. Gizli reklam içerikli popüler videolar üreterek büyük markalardan önemli reklam gelirleri elde edebilirsiniz.

Bütün bu saydığımız freelance işleri daha da çoğaltmak mümkün. Örneğin yabancı bir dile hakimseniz online tercümanlık yapabilirsiniz. Çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanan birisiyseniz evinizde çocuk bakıcılığı yaparak para kazanabilirsiniz. El becerinize güveniyorsanız, yine aynı şekilde kendi evinizden bebek ve nikah şekerleri hazırlayabilirsiniz. İnternette fazla vakit geçiriyorsanız domain alıp satabilir, oyun oynayarak, mail okuyarak, dosya paylaşarak, sosyal medya hesaplarlı yöneterek, kurgu-montaj çalışmaları yaparak ve hatta müzik dinleyerek bile para kazanabilirsiniz.

Sizler için tavsiye niteliğinde olan bu tip içeriklerimizle, önümüzdeki günlerde de karşınızda olmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar dileriz.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Gelişen dünya, ekonomik olaylar ve küresel atılan adımlar insanların gelirlerini yetersiz kılıyor. Bu anlamda refah yaşama düzeyinden daha çok açlık sınırının üzerinde yaşama çabasındaki özellikle alt gelirli insanların internetten para kazanma arayışlarını artırarak sürdürmesi ön plana çıktı. Bu manada insanların önünde birden fazla seçenek bulunsa da yeteri kadar kazanamamaktan şikayetler söz konusu. Türkiye’de en çok para kazandıran nedir sorusunun cevabı ise daha netlik kazanmamışken onlarca yolu deneyerek kazananların sayısı da az değil. Biz insanlarda umut var oldukça hep arayış içerisinde olacağız. Nitekim küçük umutlarımızı büyütüyoruz. Her ne kadar sonuca varamasak ta…

Arşive Göz At

Arşive Göz At