Dikkat! Kimlik Bilgileriniz Çalınmış Olabilir - evham.net | evhamlı blog
Genel Güvenlik Mobil

Dikkat! Kimlik Bilgileriniz Çalınmış Olabilir

Ülkemizde faaliyet gösteren GSM operatörlerinden birisinde kullanılan kurumsal düzeyde bir şifrenin ele geçirildiği, yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Bu hırsızlığın tespit edilmesi ile birlikte Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Polis’ten büyük baskın: 50 milyon kişinin kimlik bilgisi çalınmış!

Suç örgütünün ele geçirmiş olduğu bu bilgiler sayesinde izinsiz GSM hattı açtığı, başkalarının adına açtıkları banka hesaplarında yasa dışı yollarda elde ettikleri gelirleri barındırdığı ve bu bilgileri bahis sitelerine sattığı öğrenildi.

Ankara, Adana, Antalya, Hatay, Karabük, Denizli, İstanbul, Kırklareli’nde yapılan baskınların sonucunda 16 kişi göz altına alındı. Yapılan baskınlarda örgüt üyelerinin ellerindeki bilgiler ile çok sayıda sahte kimlik hazırladığı tespit edildi.

Baskınlarda elde edilen dijital materyallerde yapılan incelemelerde 50 milyon kişiye ait kimlik ve adres bilgisi ortaya çıktı. Buna ek olarak GSM firmasının sorgulama sayfasında bulunan yüz binlerce kimlik bilgisinin satıldığı görüldü.

Gözaltına alınan 16 şüpheliden 7’si çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, 9’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At