Geçmişten Günümüze En İyi Futbol Oyunları - evham.net | evhamlı blog
Oyun Blogu

Geçmişten Günümüze En İyi Futbol Oyunları

[su_note note_color=”#e3d570″ text_color=”#000000″ radius=”20″]Dünyanın en ücra köşelerinden takım seçip futbolcularımızın gol sevincine karar verebiliyor, oyuncuların form durumlarını dahi basit bir güncellemeyle oyunumuza aktarabiliyoruz. Kramponumuzu seçiyoruz, hatta komple maçı yönetmeyi bırakıp tek bir oyuncu olup kariyer basamaklarını tırmanabiliyoruz. Günümüzde FIFA, PES gibi dünyanın en iyi futbol oyunları bize birçok seçenek sunabiliyor ama bu imkanlara özellikle 90’lı yıllarda sahip olabilmek çok daha özel bir deneyimdi.[/su_note]

Hem günümüzün hem de grafikleri bugünkü teknolojiye göre komik kalsa da oynanabilirliğiyle çocukluğumuzu, gençliğimizi derinden etkileyen en güzel futbol oyunları listemizde.

Virtua Striker

Virtua Striker
Virtua Striker
Tarihin ilk 3D futbol oyunundan bahsetmeden elbette bu liste olmaz. 90’larda çocuk olan herkes, hemen bu oyunu atari salonlarından hatırlar. Tabii hatırlayacağı diğer şey jetonlara giden paralar olur… O dönemde yemek paramızı ayırır, geriye kalan her şeyi bu oyunu oynamak için jetona basardık. Çok zevkli oyundu. Gerçi bug vardı, sağ köşeden atılan her şut giriyordu ama olsun…

Pro Evolution Soccer 6

PES 6
PES 6
Şüphesiz serinin en efsane oyununu. Hatta geçen seneye kadar oyunun güncelleştirmeleri bile çıkıyordu. Hala bu oyundan kopmayan futbolsever sayısı çok fazla… Kabul, son zamanlarda oynanabilirlik olarak FIFA serisi PES’i geride bırakmış olabilir ama PES 6’nın yeri gerçekten ayrı. Oynaması çok zevki bir oyundu. Hele de takımlardan Henry’li, Bergkamp’lı Arsenal seçilmişse…

FIFA 17

Screenshot FIFA 17
FIFA 17
Efsane! Büyük efsane! Evet, belki efsane sözcüğünü kullanmamız için oyunun üstünden bir yıl değil, yılların geçmesi gerekiyor ama bu oyunun kolay kolay akıllardan silinmeyeceği bir gerçek. FIFA 18 çıkmış olmasına rağmen hala elim FIFA 17’ye gitmiyor değil… Bir kere oynanabilirlik olarak gerçek bir futbol maçı havasını veriyor, hiçbir gol birbirine benzemiyor. Daha ne olsun! En iyi futbol oyunları dediğimizde mutlaka listede olması gereken bir yapım.

Football Manager 2018

FM 2018 oyun görüntüsü
FM 2018 oyun görüntüsü
Belki oyun çok yeni henüz ama kesinlikle edindiğim ilk izlenimlere göre, listenin en başlarına koyarım bu sürümü. Bir kere taktik detaylar mükemmel. Zamanının çoğunu taktik ekranında geçirmek isteyenler için harika bir oyun olmuş. Maç içinde yapacağınız hamlelerle skoru çevirmek ya da tam tersini sağlamak epey mümkün. Belki menüdeki yer değişmeleri gibi şeyler kafanızı karıştırabilir, ara yüz fazla karmaşık gelebilir ama ısınırsanız kopamazsınız. 3D maç moturu da oldukça iyi.

FIFA 98: Road to World Cup

FIFA 98: Road to World Cup
FIFA 98: Road to World Cup
Eğer ki bugün FIFA serisi bulunduğu yere geldiyse, bunun en temel taşlarından birisi FIFA 98: Road to World Cup’tır. FIFA 99’la birlikte bugünkü gerçekçi futbol konseptinin temelini bu iki oyun atmıştı. Dönem şartlarında grafikleri adeta bir devrimdi. EA Sports bu oyunla birlikte bu konsepte konsantre olup yürüyebileceğini hissetmişti. 5’e 5 oyun modu da unutulmazdır.

CM 97/98

CM 97/98
CM 97/98
Belki birçoğumuzun okul hayatına olumsuz etki yapan ancak buna rağmen gönlümüzün efendisi olmayı başaran menajerlik oyunlarının ilkiydi. Tabii ki bizden önceki jenerasyonlar ilk CM’yi ballandıra ballandıra anlatıyor ama CM serisinin gerçek manada ilk global ürünü 97/98’di. Sinanpaşa Pasajı’ndaki abiye “Bu ne?” diye sorduğumda “Sen oynayamazsın!” demişti ama bilmiyordu ki o oyunu oynamakla kalmayacak, hayatımın merkezine yerleştirecektim. Her CM’ci biraz delidir, deliliğin dönüm noktalarından birisi de bu oyundur.

New Star Soccer

New Star Soccer
New Star Soccer
Yeni versiyonu ı şenlendirse de PC versiyonuyla gönülleri fethetmiş bir oyundur New Star Soccer. Futbol oyunlarına dair tüm ezberleri bozmuştur. Bir futbolcu olup kariyerinizi inşa edebileceğiniz, hatta maça uyumadan enerji içeceğiyle çıkabileceğiniz, şike yapabileceğiniz, at yarışında servetinizi kaybedebileceğiniz, absürt bir deneyimdi. Bir yandan da kız arkadaşınızı idare etmeliydiniz tabii, çünkü bu oyun boş zamandan biraz fazlasını alırdı! Erciyesspor’dan Arsenal’e uzanan yolda engelleri aşmaya hazırsanız bugün dahi oynamanızı tavsiye ederim. NSS bir başkadır. En iyi futbol mobil oyunları denince başı çeker.

Sensible Soccer

Sensible Soccer
Sensible Soccer
FIFA serisi nasıl 3 boyutlu oyun konseptinin amiral gemisiyse, 90’ların ilk yarısında bize 2 boyutla da olsa futbol maçı yönetebilmenin keyfini yaşatan en önemli oyun Sensible Soccer’dı. Çatır çatır maçlar yapılır, “kol bozuk” mavraları havada uçuşurdu. Kanattan inip ortayı yapmayı bilenler biraz daha avantajlıydı tabii ama bir oyun için grafiklerden çok daha önemli şeyler olduğunun bir göstergesi de Sensible Soccer’dı. Bugün önüme gelse yine tereddüt etmeden saatlerimi geçirebilirim!

CM 01/02

CM 01/02
CM 01/02
Eğer ki futbol oyunlarının padişahını seçeceksek bu mutlaka ama mutlaka CM/FM serisinden olmalı. Elbette ki bu serinin en özel oyunu da CM 01/02’ydi. Gerçekten oynanabilirliği en yüksek, en tutkuyla bağlandığımız oyunların başında geliyordu. FM serisinde de güzel işler çıktı ama hiçbir zaman 01/02’ye duyulan bağlılığın yanına yaklaşamadı. Hala 2015/16 sezon güncellemesini yapıp 15 sene önce çıkmış bu oyunda kariyer açanları bilirim. Bu oyunu kurgulayan tayfayı bulacak olursam söyleyeceğim tek söz, “Saygılar abi!” olacak.

Goal 3

Goal 3
Goal 3
Futbol oyunları tarihinin en özellerini seçtik ama en eğlencelisine değinmeseydim gözüm açık giderdi. Bilgisayarlar laptopa dönüştü, işlemciler, RAM’ler gelişti. PlayStation’lar, Xbox’lar devrim yaptı ama hiçbiri sıradan bir atari oyununun yerini tutmadı. Rakibinizin ağzına uçan tekmeyle dalabileceğiniz, topu yıldıza dönüştürüp gökten gol yağdırabileceğiniz kaç oyun biliyorsunuz? Goal 3, tarihin en eğlenceli futbol oyunudur ve bu konu tartışmaya kapalıdır! İki kişilik futbol oyunları ritüeli de bu oyunla başladı sayılabilir aslında.

Football Manager 2011

FM 2011
FM 2011
Öyle bir oyun ki bu, arkadaşımla üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen hala ara ara dönüp oynarız. Müthiş keyifli 3D maç moturu, kolay ara yüz… Gerçekten FM’nin 3D sahalarına gelişiyle birlikte yaptığı ilk muhteşem oyun diyebiliriz onun için. Hatta sonraki FM’lerde bu maçın motoru kadar zevk veren olmadı… Mutlaka tavsiye ederim geriye dönüp tekrar bu oyunu oynamanızı. Ancak sezona başlarken gerçek oyuncuları kullanmayın, sadece regen’lerle açın ki aradan geçen 7 yıl canınızı sıkmasın…

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At