Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Jul 4, 2019
1 Views
0 0

Windows PE Kurtarma Diski Nasıl Yapılır?

Written by

Bir Windows Önyükleme Ortamı (PE) kurtarma diski bilgisayarınızı düzeltmek için kullanabileceğiniz araçlar ile doludur özel bir Windows kurtarma ortamıdır. Veri yedekleme ve kurtarma araçlarını, parola araçlarını, kötü amaçlı yazılımları temizleme ve korumayı ve daha fazlasını düşünün.

Birkaç tane mükemmel Windows PE tabanlı kurtarma diski var. Ancak başkalarının çalışmalarına güvenmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz kurtarma araçlarını seçip seçerek kendi Windows PE kurtarma diskinizi oluşturabilirsiniz.

Windows PE Nedir?

Windows PE, Windows 10’un hafif bir sürümüdür. Windows PE’nin tüm yüklemesini yüklemek, test etmek ve onarmak için Windows PE kullanabilirsiniz. Temel Windows PE sürümü tüm Windows uygulamalarını, sürücüleri, ağ araçlarını, disk bölümlemeyi ve yönetimi ve daha fazla.

Windows PE tabanlı bir kurtarma diski bu işlevselliği genişleterek, Windows 10 yüklemesini kurtarmak, geri yüklemek ve analiz etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak araçları ekler.

Size bir Windows PE kurtarma diski oluşturmak için en kolay yöntemi göstereceğim. Seçebileceğiniz ve istediğinizi seçebileceğiniz önceden tanımlanmış bir dizi araç kullanır. Ancak, kendi programlarınızın özel bir klasörünü de ekleyebilirsiniz.

Win10XPE Kullanarak Kendi Windows PE Kurtarma Diskinizi Oluşturma

Win10XPE, ünlü customizer ChrisR tarafından geliştirilen eksiksiz bir Windows PE ortamıdır. Çok çeşitli çekirdek Windows özelliklerine sahiptir, ayrıca çok çeşitli özel uygulamalar ekleyebilirsiniz.

1. Windows PE Kurtarma Diskini Oluşturmanız Gereken Araçlar

Başlamadan önce iki şeye ihtiyacınız var:

  • Win10XPE projesi
  • Windows 10 sonrası sürüm 1709’un bir kopyası

İndir : Win10XPE for Windows (Ücretsiz)

İndir : Windows 10 için ISO Windows’un (Serbest)

Win10XPE proje dosyaları, Windows PE tabanlı bir kurtarma diski geliştiricisi olan Kyhi’ye aittir. Kyhi kurtarma disklerini serbest bırakmayı bıraktı ancak kullanıcıların kendilerini oluşturabilecekleri bir sistem yarattı. Win10XPE proje dosyası arşivini indirin, sonra klasörü çıkartın. Bir dakika sonra buna geri döneceksin.

Sonra, bir Windows 10 ISO indirmek için ikinci bağlantıyı kullanın. Sürümü, sürümü ve mimariyi seçmek için açılır kutuları kullanabilirsiniz. Bu ders için Windows 10 1903 Final’i kullanıyorum. ISO indirildikten sonra, içeriği bir klasöre çıkartın ve devam edin.

windows pe kurtarma diski windows 10 iso ayarlarını seçin

2. WinBuilder Win10XPE’ı çalıştırın

Win10XPE klasörüne geri dönün, ardından Win10XPE.exe dosyasını çalıştırın . WinBuilder özelleştirme ortamı açılacaktır.

Yapılacak ilk şey Windows 10 Kaynak Klasörünü Seçmektir . Önceki bölümde oluşturulan Windows 10 ISO’nun konumuna göz atın. Klasörü seçin ve WinBuilder’ın kaynak dosya verilerini güncellemesine izin verin.

windows pe kurtarma diski winbuilder

Şimdi, Windows PE kurtarma diskinizi temel almak istediğiniz görüntüyü seçin. Kısıtlı olan Windows 10 Home yerine, işletim sisteminin tam sürümü olduğu için Windows 10 Pro kullanmanızı öneririm.

3. Windows 10 PE Kurtarma Diski için Kurtarma Araçlarını Seçin

Şimdi sol paneldeki kurtarma aracı seçeneklerine gidebilirsiniz. Aşağı kaydırın ve Windows 10 PE kurtarma diskinize eklemek istediğiniz seçenekleri kontrol edin.

Erişilebilirlik, Bileşenler, Ağ, Ofis, Güvenlik ve daha birçok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Seçenekler, Kyhi’nin özel Windows PE kurtarma diskinde içerdiği tüm uygulamalardır. Ancak kendinize eklemek istediğiniz seçenekleri seçip seçebilirsiniz.

windows pe kurtarma diski uygulamaları seçin

Diskinizde istediğiniz uygulamaları seçmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Bir uygulamaya tıklarsanız, WinBuilder size ne yaptığını açıklar. Ayrıca, kısayollar veya başka bir şekilde isteyip istemediğinize ek olarak, uygulamaya özel birkaç seçenek sunar.

4. Çekirdek Seçeneklerini Oluştur

Uygulamalar listesinin başında Çekirdek Oluştur seçeneği bulunur. Çekirdek Oluştur seçenekleri, işletim sistemi ile ilgili, klavye dili ve formatı gibi Explorer veya WinXShell (hafif bir açık kaynak alternatifi), masaüstü arkaplanı (kurtarma diskinizi “markalamak” istiyorsanız) kullanıp kullanmayacağınızı belirleyebilmenizi sağlar ) yanı sıra ağ, güç ve yapı seçenekleri.

Değişmeye değer bir seçenek WinPE Önbellek Boyutu . WinPE Önbellek Boyutunu artırmak, Windows PE kurtarma diskinizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Ancak, kurtarma diskinizi bir dizi sistemde kullanmayı düşünüyorsanız, 1 GB’da tutmak en iyi seçenektir.

Diğer önemli bir seçenek de Microsoft .NET Framework 4 ve ardından Ağ Eklemeleri’ni seçmektir . Bu şekilde, Windows PE tabanlı kurtarma diskinizde Wi-Fi erişimi olacaktır.

5. Windows PE Kurtarma Diskinize Özel Dosyalar Ekleme

Windows PE kurtarma diskinize de özel bir klasör ekleyebilirsiniz. Temel Oluştur seçenekleri sayfasında, Özel Klasörünüzü Ekleme seçeneği sunulur . Kutuyu işaretleyin, Özel Klasörü Aç düğmesine basın, ardından Program Dosyaları’nı açın .

windows pe kurtarma diski özel klasör ekle

Kurtarma diskinize eklemek istediğiniz tüm taşınabilir uygulamaları bu klasöre kopyalayabilirsiniz. Taşınabilir uygulamalar seçmelisiniz. Aksi halde, bir bilgisayarı onarmaya çalıştığınızda doğrudan diskten çalışmayacaklardır. Taşınabilir uygulamalar hakkında emin değil misiniz? Check out iyi taşınabilir uygulamalar için MakeUseOf kılavuzu . Düşünebildiğiniz hemen hemen her kategoriyi geçerek çok çeşitli uygulamaları kapsar.

Bazı ekstra güvenlik uygulamaları eklemek için her zaman zaman ayırırım, çünkü bir aile üyesinin virüslü bir sistemi kurtarmanız için size ne zaman ihtiyaç duyacağını asla bilemezsiniz.

6. Windows PE Kurtarma Diskinizi İndirin

Özel taşınabilir uygulamaları Windows PE kurtarma diskinize ekledikten sonra, indirme ve deneme zamanı gelmiştir.

WinBuilder’ın sağ üstündeki mavi Oynat düğmesine basın . Windows PE kurtarma diskinizin ISO oluşturma işlemi sırasında bazı dosyaları indirmesi gerekebilir. Bu dosyaları kabul et ve devam et. Antivirüs veya antimalware paketiniz yaygaraya neden olursa, WinBuilder için bir istisna oluşturun.

windows pe kurtarma diski iso oluşturmak

Windows PE kurtarma diskiniz ISO indirme işlemini tamamladıktan sonra, bir USB flash sürücüye yazmanız gerekir. İşte önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturmak için kullanabileceğiniz on araçları .

Windows PE Kurtarma Diskinizin Birden Çok Kopyasını Saklayın

Bir diğer kullanışlı ipucu, Windows kurtarma diskinizin birden fazla kopyasının kullanışlı olmasını sağlamaktır. Birine ne zaman ihtiyaç duyacağınızı ya da daha kötüsünü, farkında olmadan kaybetmeyi asla bilemezsiniz!

Kendi Windows PE kurtarma diskinizi yapmak istemez misiniz? Bu mükemmel Windows PE tabanlı kurtarma diski alternatiflerini inceleyin .

Article Categories:
Nasıl Yapılır · Windows
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here