Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Jul 3, 2019
0 Views
0 0

Taşınabilir Harici Harddisk Önerileleri

Written by

[su_note note_color=”#c40b06″ text_color=”#ffffff” radius=”12″]​Teknolojinin günden güne büyük bir hızla geliştiği ve veri sayısının her an arttığı günümüzde harici harddiskler pek çok kullanıcının vazgeçilmezi olmuştur. Taşınabilir Disk olarak da bilinen Harici Harddiskler, bilgisayarın depolama alanında yer açarak daha performanslı çalışmasını sağlamak ve film, müzik, fotoğraf gibi verilerimizi yedeklemek ya da arşivlemek için kullanılır.[/su_note]

HARİCİ HARDDİSK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Piyasada oldukça farklı modellerde harici harddiskler bulunmaktadır. Doğru harici harddisk tercihi yapabilmek için öncelikle kullanıcının amacını belirlemesi gerekmektedir. Bilgisayarın sık sık yedeğini alan, ya da oldukça büyük verileri arşivlemek isteyen kullanıcılar ile standart kullanıcıların ihtiyaçları birbirinden farklı olacaktır. Doğru harici harddiske karar verebilmeniz için sizin için hazırladığımız satın alma rehberini dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kapasite

Piyasada bulunan harici harddisklerin kapasiteleri oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. 120 GB’dan 8 TB’a kadar farklı kapasiteleri olan harici harddiskler arasından seçim yaparken önemli olan kullanıcının hangi amaçla kullanacağı ve ne kadarlık bir kapasiteye ihtiyacı olduğunun doğru tespit edilmesi gerekir.  Gerektiğinden daha düşük kapasiteye sahip bir harici harddisk almak, daha sonra farklı bir disk almanıza ve depolanma bakımından verilerinizin bütünlüğünün bozulmasına yol açabilir.

Fiziksel Boyut

Piyasada farklı boyutlarda ve taşınabilirlikte çeşitli harici harddiskler bulunmaktadır. Harici harddiski yanınızda taşıyıp taşımayacağınıza göre boyutuna karar vermelisiniz. 2.5” boyutuna kadar olan harici harddiskler cepte ya da çanta da taşımaya uygunken, 3.5” ve üzerindeki harici harddiskler yanınızda taşımaya pek elverişli değildir. Tüm harici harddiskler için geçerli olmasa da genellikle harici harddisklerin kapasiteleri arttıkça boyutları da büyümektedir. Bu nedenle diskinizi yanınızda taşımak istiyorsanız kapasiteden ödün vermenizi gerekmektedir. Genellikle büyük boyutlu harici harddisklerin güç bağlantısı gerektiği de unutulmamalıdır.

Disk Dönüş Hızı

Disklerin dönüş hızı genellikle 5400 RPM ya da 7200 RPM olmaktadır. Disklerin dönüş hızı, disk plakasının dakikadaki dönüş hızını göstermektedir ve harici harddiskin performansı ile doğru orantılıdır. Harici harddiskte saklanan veriye çok hızlı ulaşılması gerekiyorsa dönüş hızı yüksek harici harddiskler tercih edilmelidir. Bu nedenler harici harddisk seçiminizi yaparken dönüş hızına mutlaka dikkate edilmelidir.

Bağlantı Ara Yüzü

Bağlantı ara yüzü, harici harddisklerin aktarım hızını doğrudan etkilemektedir. Çoğu harici harddisk bağlantı için USB kullanırken bazı harici harddiskler ise Firewire, eSATA gibi farklı bağlantılar kullanmaktadır.

USB Desteği: 

Universal Serial Bus ifadesinin kısaltması olan USB, harici harddisklerin bilgisayara bağlantısında kullanılan en yaygın standarttır. USB’nin ise iki farklı versiyonu bulunmaktadır.  USB 2.0, günümüzde hala en yaygın olarak bulunan USB bağlantı ara yüzüdür. USB 3.0, USB 2.0’a göre yaklaşık 10 kat daha hızlı veri aktarımı sağlarken elektrik bakımından da daha az tüketim sağlar. Ancak USB 3.0 destekleyen harici harddisklerin fiyatları, USB 2.0 destekleyenlere göre daha fazladır.

E-Sata Özelliği: 

​External Serial Advanced Technology Attachment ifadesinin kısaltması olan E-Sata, diskin veri alışverişini sağlayan ve dahili diskleri ana kart ile haberleşmesini sağlayan Sata’nin harici olarak kullanılan versiyonudur. E-Satanın özelliği,  daha uzun kabloya sahip olabilmesi ve kablonun daha ince olmasıdır. Ancak E-Sata, harici güç desteği gerektirir.

Firewire Bağlantısı:

Apple firmasında ait bir veri aktarım metodu olan Firewire, özellikler ses ve görüntü aktarımında kullanılmaktadır. Firewire destekleyen cihazları birbirine bağlanarak hızlı veri transferi gerçekleştirebilir.

Ön Bellek

Önbellek, disk okuma yazma işlemi yaparken aynı anda birden fazla istek geldiğinde cevap vermek için kullanılan yardımcı bellektir. Harici harddisklerin 8 MB, 16 MB, 32 MB gibi farklı değerlerde önbellekleri bulunmaktadır. Belleğinin yüksek olması, harici harddiskin performansını da arttıracaktır. Ancak ön bellek artıkça harici harddisk fiyatları da yükselmektedir.

EN İYİ HARİCİ HARDDİSK İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

WD Elements 8TB 3.5″ USB 3.0 Taşınabilir Disk En İyi Harici Harddisk

WD Elements 8TB

Hem USB 2.0 hem de USB 3.0 bağlantı ara yüzünü destekleyen WD Elements, 8 TB’a varan depolama alanı sunuyor. Filmleriniz, müzikleriniz ve önemli tüm verilerinizi hızlı ve rahat bir şekilde aktarmanızı sağlar. Sunduğu hızlı aktarım ve yüksek kapasitesine ek olarak dayanıklılık ve darbelere karşı güvenlik için özel olarak üretilmiştir. 0,95 kg ağırlığa sahip olan WD Elements, yanınızda taşımak için elverişli değildir.

Toshiba Canvio Basic 1TB 2.5″ Taşınabilir Disk En İyi İkinci Harici Harddisk

Toshiba Canvio Basic 1TB

USB 2.0 ve USB 3.0 bağlantı ara yüz desteği ve 1 TB kapasitesi sunan Toshiba Cancivo Basic, verileriniz için yeterli alan sağlarken aynı zamanda hızlı bir şekilde aktarmanızı sağlar.  Tak-çalıştır özelliği ile herhangi bir yazılım yüklemenize gerek olmadan Windows işletim sistemi ile anında kullanıma hazırdır. 2.5” boyutu ile yanınızda taşımanıza olanak sağlar.

WD My Passport 2TB 2.5″ USB 3.0 Siyah Backup Taşınabilir Disk En İyi Özellikli Harici Harddisk

WD My Passport 2TB

WD My Passport, şık ve canlı tasarımının yanı sıra sunduğu çarpıcı renkler ile dikkatleri çekiyor. Kutusundan çıkarıldığı an kullanılmaya hazır olan harici harddiske verilerinizi korumanız için WD Backup ve WD Security yazılımları da dahildir. 256 bit AES şifreleme özelliği ile içeriklerinizi özel ve güvende tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca My Passport kaybolması durumunda parola girme ekranında belirecek olan “bulunduysa iade edin” mesajını kolayca eklenebilir. WD Backup yazılımı ile belirleyeceğiniz zamanlarda fotoğraflarınızı, videolarınızı ve diğer tüm belgelerinizi otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. USB 2.0 ve USB 3.0 bağlantı ara yüzlerine sahip olan WD My Passport, verilerinizi hızlı ve kolay bir şekilde transfer etmenizi sağlar. 0,25 kg ağırlığı ve küçük boyutu ile yanınızda taşıyabilirsiniz.

Seagate Expansion 1TB 2.5″ USB 3.0 Taşınabilir Disk En İyi Bütçe Dostu Harici Harddisk

Seagate Expansion 1TB 2.5

Güç kablosu gerektirmeyen Seagate Expansion, USB kablosunu Windows işletim sistemi tarafından kolayca tanınarak kurulum yapmaya gerek kalmadan anında kullanıma hazırdır. Sahip olduğu tümleşik güç yönetimi ile enerji tasarrufu sağlar. Sunduğu 1 TB kapasite ile 1000 saate kadar dijital video, 320.000 dijital fotoğraf, 16.600 saatlik dijital müzik saklayabileceğiniz için geniş alan sunar. 2.5“ boyutu ile ister cebinizde ister çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Samsung M3 500GB 2.5’’ USB 3.0 Taşınabilir Disk En İyi Piyasa Altında Harici Harddisk

Samsung M3 500GB 2.5

Dayanıklı mat ve şık tasarımı ile dikkat çeken Samsung M3, 2.5” boyutu ve 0,29 kg ağırlığı ile yanınızda kolayca taşınabilir. 500 GB depolama alanı ile film, müzik ve diğer verilerinizi rahatlıkla depolayabilirsiniz. Sunduğu USB 3.0 bağlantı ara yüzü ile verilerinizi daha hızlı aktarmanıza olanak sağlar.

SONUÇ

Günümüzde hızla artan verilere karşılık artan depolama ihtiyacına çözüm sunmak için geliştirilmiş olan harici harddiskler, verilerini yanında taşmak, arşivlemek ya da yedeklemek isteyen kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Harici harddisk seçimini doğru yapabilmek bu bakımdan oldukça önemlidir. En iyi hard disk seçimini yapabilmek için fiyat/performans karşılaştırması yaparken aynı zaman da kullanıcı yorumlarına bakmayı da unutmayın.

Article Categories:
Alışveriş Rehberi · Bilgisayar · Donanım
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here