Evham.Net
Our website is at your service to find and share the best content for you. You can contact us for all kinds of comments and opinions. Don’t forget to comment on the content you like.
Jul 2, 2019
0 Views
0 0

Yeni Nesil Ram Tavsiyesi En İyi PC Ram

Written by

Bilgisayarlarımızın en önemli parçalarından birisi olan RAM, bilgisayarlar için beyin görevi gören ve birçok mikroişlemci modülünün içinde bulanan bir depolama birimidir. RAMler bilgisayarların hızlı çalışabilmesi için verileri hafızalarında tutarak anında görüntülenebilmesini sağlar.

RAM ÇEŞİTLERİ

Günden güne gelişen bilgisayar teknolojisine cevap verebilmek için oldukça fazla RAM çeşidi bulunmaktadır.

1. DRAM

DRAM, çift transistörlü ve kondansatörlü bir RAM türüdür. Sitem, işlemciden ya da işlemciye taşınan verileri çevre birimlerinde saklamak için bu belleği kullanır. Bellek, hücrelerinde verileri tutabilmek için her saniye yüzlerce defa yenilenmeli ya da enerji verilmelidir. Bu nedenle dinamik ram olarak adlandırılmaktadır.

2. SRAM

SRAM, bilgileri tutabilmek için kapasitörler yerine transistör kullanır. DRAM’den farklı olarak yenilenmeye ihtiyaç duymayan SRAM, 10 nanosaniyelik erişim süresi ile 6 kat daha hızlıdır.

3. SDRAM

İşlemci ile eş zamanlı olarak çalışan SDRAM, kendisini sistemin çalışma hızına göre ayarlayarak değişiklikleri hızlı bir şekilde yanıtlar ve işlemciyi diğer belleklere göre daha az bekletir

4. DDR RAM

DDR, grafik ağırlıklı işlemlerde başarılı olan DDR RAM, içerisindeki saat sinyali ile SDRAMlerden yaklaşık iki kat daha hızlıdır. Günümüzde en çok kullanılan RAM tipi olan DDRAM’ler de 4 çeşittir.

• DDR: DDR teknolojisinin ilk ürünü olan bu bellek, tek saat darbesiyle iki bitlik veri taşıyabilir. 200-400MHz aralığında frekans ile çalışabilir.

• DDR2: DDR teknolojisinin ikinci ürünü olan DDR2, bir saat darbesinde 4 bitlik veri taşıyabilir. DDR’dan daha yüksek hıza ve daha düşük güç tüketimine sahiptir. 400-1066MHz aralığında frekans ile çalışabilir.

• DDR3: Tek saat darbesiyle 8 bitlik veri taşıyabilen DDR3, Giriş/Çıkış yolunu içerdiği bellek hücrelerinden 4 kat daha hızlı kullanılır. Böylece DDR ve DDR2’den 2 kat fazla iş yapabilir. 800-1860MHz aralığında frekans ile çalışabilir.

• DDR4: DDR teknolojisinin son ürünü olan DDR4, 2133-3200 MHz aralığında çalışabilme imkanı ve 1.2V’a kadar düşük güç tüketimi sunar.

5. DRD RAM

Günümüzde kullanılan son teknoloji ürünü DRD RAM, 16 bitlik veri yolu kullanılarak üretilmiştir. 1.6 GB/sn ile hız bakımından da diğer belleklerden üstündür.

6. PSRAM

DRAM ve SRAM’in faydalarını tek bir RAM’de toplamak için üretilmiş olan PSRAM’ler, SRAM’in yenileme ve adres kontrol devresine ve DRAM’in yüksek yoğunluğuna sahiptir.

7. RLRAM

Yüksek okuma ve yazma oranı içeren uygulamalar için tercih edilen RLDRAM, ağ oluşturma ve önbelleğe alma uygulamalarında kullanılır.

8. SGRAM

Bit maskeleme, blok yazma özelliğine sahip ve tek seferde iki bellek sayfası açabilen SGRAM’ler, grafik bağdaştırıcılarında kullanılır.  Bu bellek türü, özellikle ekran kartlarında yüksek performans hızlandırma araçları için tasarlanmıştır.

RAM ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Ana Kart Bellek Tipi Ve RAM Soket Tipi

RAM tercihi yaparken ana kartın hangi RAMleri ve hangi soket tipini desteklediğine dikkat edilmelidir. Ana kartınız desteklediği belek tipini destekleyen RAM’in seçilmesi oldukça kritiktir. Her RAM tipinin farklı diş şekilleri olduğundan, uygun olmayan bir RAM yuvaya oturmayacaktır ve dolayısıyla bu RAM kullanılamayacaktır.

İşletim Sistemi

Bilgisayarların işletim sistemleri 32 bit ve 64 bit olmak üzere ikiye ayrılır. RAM seçimi yaparken öncelikli olarak hangi tip işletim sistemi kullanıldığının bilinmesi gerekir. 32 bit işletim sistemleri maksimum 4 GB RAM kapasitesini destekleyebildiklerinden, daha yüksek kapasiteli RAMlerden verim alınamaz. 64 bit işletim sistemleri ise 238 GB RAM kapasitesine kadar destekleyebilmektedir.

RAM Kapasitesi

Günümüzde çoğunlukla 2GB, 4GB ve 8 GB RAM üretilmesine rağmen piyasada 1GB, 16GB, 32 GB, 64 GB RAM seçenekleri de bulunmaktadır. 1 GB ve 2 GB RAM’ler artık günümüzde yeterli olmayan RAMlerdir. 4 GB RAM’lar, ofis bilgisayarları ve standart kullanıcılar için yeterli olurken, gamerlar ve birden fazla programı aynı anda çalıştıran kullanıcılar için ise 8 GB RAM’ler mevcuttur. Ancak son dönemde çıkan yeni oyunlar için 8 GB RAM’de yetersiz kalabilmektedir. 16 GB RAM, 8 GB’tan fazla RAM’e ihtiyaç duyan gamerlar ve sanal makine çalıştıran kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 32 GB ve 64 GB RAM’ler ise sunucular içindir.

CL Ve MHz Değerleri

RAM’ler birbirlerinden farklı voltaj ve frekans değerlerine sahiptir.  RAM seçiminde, CL değeri ve voltaj değeri oldukça önemlidir.  RAM’in gecikme süresini ifade eden CL değeri, RAM’in veriyi pinlere iletme süresini belirlediğinden ne kadar küçük olursa o kadar hızlı çalışır. Frekans değeri ise,  RAM belleklerinin hızını ifade etmektedir. MHz değeri ne kadar yüksek olursa RAM o kadar hızlı olacaktır ancak MHz değeri ana kartın desteklediği frekansın üstünde çalışamayacağı unutulmamalıdır.

EN İYİ RAM İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

Corsair 8GB Vengeance Lpx Siyah 3000mhz CL16 DDR4 Ram En İyi DDR4 RAM

Corsair 8GB Vengeance Lpx Siyah

Yüksek performanslı hız aşırtma için tasarlanmış olan Consair Vengeance Lpx, DDR4 bellek tipine ve düşük güç tüketimine sahiptir. Saf alüminyumdan yapılmış ısı dağıtıcı ile daha hızlı ısı dağılımı yapar. Sahip olduğu XMP2.0 desteği ile üstün hız aşırtma imkânı sağlar.

RAM Crucial 8GB Ballistix Sport LT DDR4 2400Mhz CL16 1.2V PC Ram En İyi DDR3 RAM

RAM Crucial 8GB Ballistix Sport LT DDR4 2400Mhz

Standart DDR4 belleklerden daha hızlı yanıt veren Crucial 8GB Ballistix Sport LT, oyuncular ve yüksek performans beklentisi olan kullanıcılar için idealdir. 1,2 V gerilime sahip RAM, az ısınmasının yanı sıra Dijital Camo ile ısıyı daha hızlı yayar. XMP2.0 desteği ve 2400MHz değeri ile hız aşırtma konusunda oldukça başarılıdır.

Kingston HyperX Fury Blue 4GB 1600MHz DDR3 Ram En İyi Özellikli RAM

Kingston HyperX Fury Blue 4GB 1600MHz

Oyuncular için üretilmiş DDR3 bellek tipine sahip olan Kingston Hyperx Fury Blue, ve 1866 MHz1’e kadar otomatik hız aşırtması sunar. 1,35V’a kadar düşük gerilim değeri ile daha az ısınır. Ayrıca Intell 100 Serisi yonga kümesi ile uyumludur. Kasanıza uyum sağlayabilmesi için 4 farklı renk seçeneği ile üretilmiştir.

GSKILL 4GB Aegis DDR4 2133Mhz CL15 1.2V Tek Modül Ram En İyi Bütçe Dostu RAM

GSKILL 4GB Aegis DDR4 2133Mhz CL15

DDR4 bellek tipine sahip GSkill Aegis, performans sağlamak için üretilmiştir. H110 anakartlar ile uyumlu çalışan RAM, yüksek kaliteli bileşenlerden üretilmiştir. 2133 MHZ frekans değeri ve 1.2 V düşük voltaj değeri ile daha az ısınma ve daha fazla performans sağlar. Piyasadaki diğer belleklere göre de fiyat açısından uygun olan Gkill Aegis, düşük bütçeyle iyi performans isteyenlerin tercihidir.

Longline PC3-12800 8GB 1600MHz DDR3 Ram En İyi Piyasa Fiyatı Altında RAM

Longline PC3-12800 8GB 1600MHz

Ağ, sunucu ve IPC sistemleri dizayn edilmiş olan Longline, 8 GB kapasitesi ve 1600 MHz frekansa sahiptir. 1,5V voltaj değeri ile daha az ısınır ve 12800MB/s veri transferi hızına sahiptir. Longline, JEDEC değerlerine ve ISO 9001 standartlarına tamamen uygun olarak üretilmiştir.

SONUÇ

Bilgisayarların daha fazla performans bekleyen kullanıcılar üretilmiş olan pek çok RAM arasından doğru seçimi yapabilmek için bilgisayarınızın özelliklerini bilmek ve ihtiyaçlarınızı doğru belirlenmek oldukça önemlidir. En iyi RAM seçimini yapabilmek için diğer kullanıcı yorumlarına göz atmayı ve fiyat/performans karşılaştırması yapmayı unutmayın.

Article Categories:
Alışveriş Rehberi · Bilgisayar · Donanım
https://www.dvrdestek.com/

Muhafazakar demokrat, Güvenlik ve Bilişim Sistemleri teknikeri, #edebiyat #kitap #politika #şiir #bilişim #güvenlik konularında fikir sahibi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here