USB’ye Birden Çok İşletim Sistemi Nasıl Kurulur ? Multiboot - evham.net | evhamlı blog
Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

USB’ye Birden Çok İşletim Sistemi Nasıl Kurulur ? Multiboot

Tek bir USB ‘den birden fazla işletim sistemi çalıştırmak ister misiniz? Belki canlı ortama önyükleme yapabilir, hatta işletim sistemini yükleyebilir mi? Multiboot USB sürücüler, Windows için canlı Linux dağıtımlarına ve kurulum ortamlarına ev sahipliği yapabilir. Bu, açıkça bilgisayarın işletim sisteminin dışındaki , bilgisayara bakım sağlamak için tasarlanmış küçük işletim sistemleridir.

Bu yazımda, çift önyükleme (dual-boot) ve çok önyükleme (multiboot) USB medya oluşturabilen birkaç ücretsiz Windows programını inceliyorum. Tercihen 8 GB’den büyük USB sürücü kullandığınızdan emin olun!

1. WinSetupFromUSB :

WinSetupFromUSB, Windows’u USB ve çok önyüklemeli USB’lerden yüklemek için önerilen bir seçimdir. Çoklu önyükleme yazılımı seçeneği WinSetupFromUSB, yalnızca Windows 2000 / XP ve sonraki sürümleri ile Linux ve BSD ile uyumludur.

WinSetupFromUSB kullanmak kolaydır. Yazılımı açın ve açılır menüden USB diskinizi seçin.

Ardından, tercih ettiğiniz işletim sistemlerinin yanındaki düğmeyi kontrol edin.

Ardından, multiboot USB’nize kurmak istediğiniz işletim sistemini içeren birime göz atmanız gerekir. Hazır olduğunuzda, Git düğmesine tıklayın.

Son olarak, yükleme tamamlandığında, “Job Done” mesajı göreceksiniz.

Genel olarak, WinSetupFromUSB’nin kullanımı oldukça kolaydır ve hızlı yazma süresi sunar. Ayrıca QEMU modu var ve küçük, taşınabilir bir uygulama.

İndir : WinSetupFromUSB 

2. MultiBootUSB :

MultiBootUSB, bu tür görev için oldukça popüler programdır. Yazılım ayrıca taşınabilir uygulamadır, USB sürücünüzden çalıştırılır ve yüklemeniz gerekmez. Bu, bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız, ancak evinizde ya da ofisinizde olmadığınızda, size büyük esneklik sağlar.

Birden fazla önyüklenebilir işletim sistemi dağıtımı eklemek kolaydır, “Select image” seç altında göz atın ve ISO’nuzu seçin. MutiBootUSB Windows ve Linux’ta çalışırken, yalnızca Linux Live USB sistemleri oluşturabileceğinizi unutmayın.

Yüklemek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra, dosyaları bölüme kaydedebilmek istiyorsanız, istediğiniz kalıcılık miktarını seçin ve “Install distro” tıklayın.

MultiBootUSB’nin harika bir özelliği, bilgisayarınızı yeniden başlatmadan hem Linux ISO’larını hem de USB çubuğunu test etmenizi sağlayan QEMU sanallaştırma yazılımının eklenmesidir.

USB ‘ye birden fazla Linux dağıtımı koymak için basit yöntem olan MultiBootUSB çok hafif bir seçenektir.

İndir :  MultiBootUSB

3. XBoot :

XBoot, MultiBootUSB’den çok daha fazla belgeye sahiptir, ancak her iki programın da kullanımı çok fazla talimat gerektirmez. XBoot da benzer deneyim sunar ve aynı zamanda hareket halindeyken kullanımını kolaylaştıran taşınabilir bir ortamdır.

XBoot’un kurulumu oldukça basittir. Yürütülebilir dosyayı çift tıklatın ve saniye içinde açılır. Oradan, ISO’larınızı eklemek oldukça kolaydır , ana kutuya sürükleyip bırakın.

480/5000Ardından, USB Oluştur düğmesine tıklayın. Program sizden ISO’ları kurmak istediğiniz USB sürücüsünü ve kullanmak istediğiniz önyükleyici türünü seçmenizi isteyecektir. USB çubuğunuz FAT32 olarak biçimlendirilmişse, XBoot Syslinux’u önerir. USB çubuğu NTFS’ye biçimlendirilmişse, Grub4DOS önerilir. Ayrıca, Bootloader yükleme seçeneğini de seçebilirsiniz, ancak USB çubuğunun önyüklenebilir olmasını istediğiniz için muhtemelen bunu görmezden gelirsiniz.

Tamam’ı tıklayın.

Xboot ayrıca, canlı CD ISO önyükleme yapabileceğiniz veya yeni yaptığınız USB’yi önyükleyebileceğiniz aynı QEMU özelliklerine sahiptir.

Biraz daha önemli program olmasına rağmen, XBoot, MultiBootUSB’den biraz daha hızlı çalışır. Bir başka güzel dokunuş ise ISO dosyalarını doğrudan XBoot indirici üzerinden indirebilmek.

İndir :  Xboot

4. YUMI: Your Universal Multiboot Installer :

YUMI, bu listedeki diğerleri kadar zengin özelliklere sahip olmayan, ancak birden fazla önyüklemeli USB sürücü oluşturmak için sağlam seçim olan saygın bir araçtır.

YUMI biraz farklı iş akışına sahip. İstediğiniz dağıtımı listeden seçin, sabit sürücünüzdeki ISO’ya göz atmadan önce veya seçtiğiniz dağıtımın giriş sayfasına verilen bağlantıyı takip edin.

Dağıtımınızı seçin, bu durumda Lubuntu ve ISO’yu sabit sürücünüzde bulun.

Hazır olduğunuzda, Oluştur’u tıklayın. Birkaç dakika sürecek. Ardından, sürücünüze daha fazla OS görüntüsü eklemek için işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca, YUMI, MultiBootUSB veya XBoot’un QEMU araçlarına sahip değildir.

İndir : YUMI

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At