Clonezilla ile Sabit Diski Klonlamak - evham.net | evhamlı blog
Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Clonezilla ile Sabit Diski Klonlamak

Yeni bilgisayar satın aldığınızda, eski dosyalarınızı yeni sisteminize taşımalısınız. Neyse ki, tüm sürücünüzü yeni sürücüye klonlamak için Clonezilla’yı kullanabilirsiniz. Clonezilla ile klonlama, hızlı, basit ve hepsinden önemlisi tamamen ücretsizdir. Windows 10 sürücünüzü Clonezilla ve USB flash sürücüyle nasıl kopyaladığını bu yazımda inceliyorum. Keyifli okumalar ?

Clonezilla Nedir?

Clonezilla, ücretsiz ve açık kaynaklı bir disk bölümü ve görüntü klonlama programıdır. Clonezilla’yı sistem yedeklemeleri, tam sürücü klonları, sistem dağıtımları ve daha fazlası için kullanabilirsiniz. Ayrıca, çok sayıda önyükleyici, şifreleme ve daha pek çok işlemin yanı sıra çok çeşitli dosya sistemlerini de destekler.

Windows 10 sürücüsünü klonlamak için ikinci sürücünüzün geçerli depolama alanınızla aynı veya daha büyük bir kapasiteye sahip olması gerektiğini unutmayın. Örneğin, 60 GB depolama kullanan sürücüyü klonlamak istiyorsanız, alıcı sürücünün eksiksiz klonlama için en az 60 GB kullanılabilir olması gerekir.

1 – Clonezilla’yı İndirin ;

 1. Clonezilla indirme sayfasına gidin. Geçiş dosya tipini ISO olarak seçin.
 2. İndir düğmesine basın.
 3. Clonezilla ‘yı kurun.

2 – Rufus ile Önyüklenebilir USB Sürücü Oluşturun ;

Önyüklenebilir Clonezilla USB flash sürücünüzü oluşturmak için 1 GB USB flash sürücüye (veya daha büyük) ihtiyacınız vardır. Ayrıca kullanışlı küçük önyüklenebilir USB flash sürücü aracı Rufus’a da ihtiyacınız var. Clonezilla önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturmanın sürücünüzdeki mevcut verileri tamamen sileceğini lütfen unutmayın.

İşte yapmanız gerekenler:

 1. Rufus ana sayfasına gidin. En son sürümü indirin ve yükleyin.
 2. Kurulumdan sonra Rufus’u açın. USB flash sürücünüzü yerleştirdiğinizden emin olun.
 3. USB flash sürücünüzü Aygıt altında seçin.
 4. Önyükleme seçimi altında, Seçim’e basın. Clonezilla ISO indirme konumuna göz atın ve Aç’a basın. Rufus, önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturmak için doğru seçenekleri otomatik olarak girecektir. İsterseniz, Birim Etiketi’ni daha unutulmaz isim ile değiştirin.
 5. Hazır olduğunuzda, BAŞLAT düğmesine basın.
 6. Rufus bir “ISOHibrit” görüntü algılar. ISO Görüntüsü modunda yazmaya devam edin.

Clonezilla küçük bir ISO. Bu nedenle, önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturma işlemi uzun sürmez. Bu noktada, ikinci sabit sürücünüzü sisteminize bağlamalı ve sisteminizle çalıştığından emin olmalısınız. Clonezilla sürecine dahil olmak istemiyorsanız, bunun işe yaramadığını fark edemezsiniz.

3 – Önyükleme Seçim Modu ;

Şimdi sisteminizi önyükleme seçim moduna yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu sisteminizi yeniden başlatmaktır, ardından donanım türünüz için önyükleme menüsü seçim düğmesine basın.

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra, özel tuşa dokunun. Örneğin, Gigabyte anakartımda, önyükleme seçim menüsüne erişmek için yeniden başlattıktan sonra F12’ye basıyorum. Menüye girdikten sonra, aşağı kaydırıp Clonezilla önyüklenebilir USB flash sürücünüzü seçebilirsiniz.

Bazı UEFI sistemleri, güvende olmanız için önyükleme seçimine el ile erişmenize izin vermez. Bunun yerine, önyükleme seçim menünüze UEFI sabit yazılım menünüzden erişebilirsiniz. Shift tuşunu basılı tutun ve Başlat Menünüzde Yeniden Başlat’a basın. Bu kombinasyon, Gelişmiş Başlangıç Menüsünü açar. Buradan, Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> UEFI Firmware Ayarları seçeneğini belirleyebilirsiniz.

4 – Clonezilla’yı Kurun ;

Clonezilla botları açtığında, birkaç seçeneğiniz var. Clonezilla Live’ı seçin. Şimdi, Clonezilla canlı ortamının yüklenmesini bekleyin. Klavye dilinizi ve düzeninizi seçmek zorunda kalacaksınız. Clonezilla Başlat ekranına geldiğinizde, Clonezilla Başlat’ı seçin.

İlk seçenek, üzerinde çalışmakta olduğunuz cihaz deposunun bir disk görüntüsünü oluşturmanıza yardımcı olur. İkinci seçenek, üzerinde çalışmakta olduğunuz cihaz deposunun klonunu yapmanıza ve doğrudan başka bir depolama biçimine kopyalamanıza yardımcı olur.

Sürücüyü klonlarken, ikinci seçeneği olan cihaz-aygıtı ve ardından Başlangıç Modunu seçin. Diğer seçenekler gelişmiş seçenekleri tanımlamanıza izin verir. Şu anda bu seçeneklere ihtiyacınız yoktur.

Şimdi seçebileceğiniz iki seçenek daha var:

 • disk to local disk: Geçerli diskinizi başka yerel diske (örneğin, ikinci sabit disk) klonlayın.
 • part to local part:  Disk bölümünü başka yerel disk bölümüne kopyalayın.

Yine, tüm sürücünüzü klonlarken, ilk seçeneği seçin. Bir bölümü klonlamak için kullanılan ikinci seçenek, cihaz depolama alanınızın bir kısmını kopyalamanıza olanak tanır.

5 – Sürücünüzü Yerel Sürücüye Klonlayın ;

Şimdi Clonezilla’yı hangi sürücülere klonlaması gerektiğini girdiniz.

Clonezilla, Linux tabanlı yardımcı program olduğundan, sürücüler Linux adlandırma kurallarını kullanır. Birincil bölümünüzün yani ana deponuz olan “sda” adını kullanacağı anlamına gelir, ikinci sürücünüz “sdb” ve benzeridir. Ayrıca, boyutlarını kullanarak sürücüleri çapraz referans olarak kullanabilirsiniz. İkinci ekranda, kopyalamak istediğiniz depolamayı seçin. Unutmayın, kopyaladığınız yerel diskin ikinci sürücüden daha küçük boyuta sahip olması gerekir.

Şimdi, klonlama işlemi tamamlandığında Clonezilla’nın ne yapmasını istediğinizi seçin. Üç seçeneğiniz var:

 • choose: İşlem tamamlandıktan sonra Clonezilla’yı çalışır durumda tutun.
 • reboot: İşlem tamamlandıktan sonra Clonezilla’yı yeniden başlatın.
 • poweroff: İşlem tamamlandıktan sonra Clonezilla’yı kapatın.

Son seçim, yerel diskin önyükleyicisini kopyalamak. Windows 10 sürücünüzün bir kopyasını alıyorsanız ve önyüklemesini yapmak istiyorsanız, Y yazın ve Enter tuşuna basın.

Tebrikler !! Clonezilla Kullanarak Windows 10’u Klonladık ?

Şimdi Windows 10 sürücünüzü Clonezilla kullanarak klonlayabilirsiniz. Aynı işlemi kullanarak bu sürücü klonunu da geri yükleyebilirsiniz. Clonezilla’yı kullanmanın güzelliği tüm sürücünün bir klonunu alıp geride hiçbir şey bırakmamanızdır. Sürücünüzde yeterince yer olduğu sürece, Clonezilla her zaman işi yapacak.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At