Programcılar için En İyi 11 Linux Dağıtımı - evham.net | evhamlı blog
Linux Manşet

Programcılar için En İyi 11 Linux Dağıtımı

Linux dağıtımıyla web’e göz atmaktan daha fazlasını yapabilirsiniz. Programcılara yönelik olanlar dahil, neredeyse her kullanım için yapılandırılmış Linux dağıtımlarını bulacaksınız. Linux dağıtımları açık kaynaklı, işlevsel ve kullanışlı araçlarla dolu olduğundan, Linux geliştiriciler için gelişen ortam sunar. Linux, neredeyse tüm ana programlama dilleriyle uyumluluğu korur, bu nedenle kodlamaya başlamak için mükemmel bir platformdur.

İşte programcılar için en iyi Linux dağıtımlarından bazıları ;

1 – Ubuntu :

Ubuntu en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Yeni başlayanlardan mevsimlik Linux profesyonellerine kadar her türlü Linux kullanıcısı arasında popülerdir. Geliştiriciler ve programcılar için, Ubuntu LTS (Uzun Süreli Destek) ek stabilite sağlar.

Debian gibi, Ubuntu DEB paket yöneticisini kullanır, Ubuntu’nun sonraki sürümleri de Snap paketlerini içerir, böylece yeni yazılım yüklemek basit ve anlaşılır işlemdir.

Linux , neden bu kadar popüler platform olduğunu açıklamaya yardımcı olur. Ayrıca, Snap paketleri, yeni yazılımları paketlemek ve dağıtmak için kolay yol sağlarken, geliştiricilerin kendilerini kullanması için uygun büyük yazılım havuzları da sağladığından, programcılar için özellikle yararlıdır.

Büyük kullanıcı tabanı, herhangi bir destek sorunu için son derece aktif topluluk forumundan yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Kullanıcı deneyimini Lubuntu ve Xubuntu gibi çeşitli Ubuntu türevleriyle kişiselleştirmek için birçok alan vardır ve bu da programlama için en iyi Linux dağıtımı olmayı güçlü rakip haline getirmiştir.

 2 – Pop!_OS :

Linux PC üreticisinden System76, geliştiricilere, programcılara ve yapımcılara uyarlanmış Linux işletim sistemi olan Pop! _OS ile birlikte gelir. Ubuntu temellidir ve GNOME masaüstü ortamını kullanır, bu nedenle çoğu kullanıcı için tanıdık Linux deneyimi olmalıdır.

Klavye kısayollarının genişletilmiş kullanımı, özel yazılım seçimi ve TensorFlow gibi bilimsel depolar sayesinde programcılar için en iyi Linux işletim sistemlerinden biridir.

Pop! _OS, System76 donanım kullanıcıları için ya da sadece estetiğinden hoşlananlar için iyi bir seçimdir. Bu yüzden Pop! _OS sadece programlama için değil, piyasadaki en iyi Linux dağıtımlarından biri olarak da sıralanır.

3 – Debian :

Debian, yüzlerce Linux dağıtımının atasıdır; yalnızca programcıların kullanması için bilinen dağıtım değil, aynı zamanda çevresinde çok miktarda destek olduğunu gösterir.

Çok popüler olan Ubuntu, Debian’a dayanmaktadır, bu yüzden işletim sisteminden geliyorsanız, o kadar farklı olduğunu bulamazsınız. Debian’ın kararlı sürümü, üretim ortamı için üstün performans sunarken, test şubesi en güncel yazılım ve paketleri içeriyor.

Debian’ın depoları en üst düzeydedir ve dağıtımı destekleyen başarılı topluluk vardır ve Linux’u diğer lezzetleriyle sıkışıp kalmış yeni başlayanlar için kolay seçenek haline getirmektedir.

4 –  CentOS :

Red Hat Enterprise Linux (RHEL), teknoloji devi Red Hat tarafından geliştirilen bir Linux işletim sistemidir. CentOS bir RHEL alternatifidir, RHEL’in en iyi parçalarını alır ve ücretsiz bir “topluluk” sürümünde paketler. Ticari RHEL yazılımlarının çoğu, YUM paket yönetiminin kullanımıyla CentOS’ta kolaylıkla çalışır.

CentOS ayrıca, etkileyici bir yazılım havuzunun yanı sıra, dinamik diller ve açık kaynaklı veritabanları için Red Hat Yazılım Koleksiyonları (RHSCL) ile de övünmektedir. Genel olarak kurumsal gelişim ve programlamaya odaklanan programcılar için ideal ortamı sunar.

CentOS ayrıca sunucular için en iyi ücretsiz Linux dağıtımlarından biridir ve web geliştirme ve test için iyi bir platformdur.

5 –  Fedora :

CentOS gibi, Fedora da RHEL’in başka topluluk edition çeşididir. Red Hat dağıtımı, en güncel paketlerin yanı sıra otomatik güncelleme sağlayan sisteme sahip olma eğiliminde olduğu için, en yeni yazılım sürümlerini arayan programcılar için mükemmeldir.

Fedora ile, altı aylık sürüm döngüsü vardır ve yükseltmeler genellikle ağrısızdır. Linux yaratıcısı Linus Torvalds, Fedora’yı Ubuntu veya Debian gibi diğer büyük dağıtımlara karşı tercih ediyor. Linus için yeterince iyiyse, senin için de yeterli olabilir.

6 – Kali Linux :

Debian tabanlı Linux işletim sistemi olan Kali Linux güvenlik alanında çalışmaktadır. Kali penetrasyon testini hedeflediğinden, güvenlik test araçları ile doludur. Parola kırıcı John Ripper, kalem test paketi Aircrack-ng ve varsayılan olarak yüklenen web uygulaması güvenlik tarayıcısı OWASP ZAP’ı bulacaksınız.

Kali Linux’u programcılar, geliştiriciler ve güvenlik araştırmacıları için özellikle web geliştiricisiyseniz en iyi seçenek kılan şeydir. Kali Linux, Raspberry Pi gibi cihazlarda da iyi çalıştığından, düşük güçlü cihazlar için de iyi bir işletim sistemidir.

7 – Arch Linux :

Hafif fakat sağlam işletim sistemi arıyorsanız Arch Linux’u deneyin. Kullanıcıyı tamamen kontrol altına alan, uyarlanabilir ve özelleştirilebilir temele sahip geliştiriciler için en iyi Linux işletim sistemlerinden biridir.

Minimalist dağıtım olduğu için, Arch temel özellikleriyle geliyor. Linux çekirdeği ve bir paket yöneticisi Pacman. Arch başlangıçta grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ile gelmez, bu yüzden minimalist programlama ortamı arayan geliştirici onu evde kullanmakta doğru hissedecektir.

Karmaşık kurulumunu göz önüne alarak, gelişmiş Linux kullanıcıları için Arch önerilir. Programcılar için mükemmel Linux dağıtımıdır, ancak yalnızca sonuçta ödüllendirici , kuşkusuz uzun şekilde kendi dağıtım sürecinizi atmaya istekliyseniz. Linux kurulumlarını en baştan özelleştirmek isteyen programcılar için mükemmel seçimdir.

8 – Gentoo :

Arch gibi Gentoo da Linux kurulumunuzun kontrolünü baştan ele almak için araç sağlar. Sadece paket yöneticisi ve Linux çekirdeği sağlanmıştır.
Dağıtım için kaynak kodun derlenmesi dahil , neredeyse işletim sistemi kurulumunun her elemanı size bırakılmıştır.

Gentoo’yu derlemeye zorlandığınız için, özelleştirilmiş donanım ayarlarından özel yazılım havuzlarına kadar tam olarak ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış Linux dağıtımı elde edersiniz. Bu seçenek, programcılara özel yazılım veya donanım gereksinimleri ile yarar sağlayabilir.

9 – NuTyX :

Kullanıcıya tam kontrol sağlayarak Linux’u sıfırdan gelen zihniyetten benimsemiştir. Arch gibi, NuTyX paket yöneticisi ve çekirdeği ile birlikte gelir ve kullanıcılarının masaüstü ortamı seçmekten uygulamalara ve daha fazlasına özel deneyim oluşturmasını sağlar.

Özelleştirme arayan programcılar, uzun ve ilgili kurulum sürecini tamamlamak için sabırla donatıldıkları sürece, NuTyX’te aradıklarını bulacaklardır.

10 – OpenSUSE :

Ubuntu ve Debian türevleri baskın olma eğiliminde olsalar da, OpenSUSE iyi alternatiftir. LTS sürümü diğer büyük dağıtımlar gibi ve Tumbleweed’in son derece üstün yinelemesi var.

OpenSUSE, YaST’ta mükemmel paket yöneticisi olan işletme ortamı sağlar. Stabildir ve web sitesinde hipervizör kurulumları ve çeşitli masaüstü ortamları için seçenekler dahil olmak üzere birçok kurulumcu sağlar.

OpenSUSE ayrıca, programcılar için en iyi Linux dağıtımlarından biri haline getiren sabit ve yuvarlanan sürüm seçenekleri, çeşitli masaüstü ortamları ve sezgisel uygulama kurulumu sunar.

11 – elementary OS :

Ubuntu dahil olmak üzere Linux işletim sistemleri oldukça kullanıcı dostu olsa da, temel işletim sistemi tamamen yeni seviyeye taşınır. Acemi dostu Linux işletim sistemi, MacOS’a çok benzeyen Pantheon’da kendi masaüstü ortamıyla anlaşılabilir vizyona sahip. Basitliği nedeniyle, temel işletim sistemi, özellikle Apple ortamından geliyorsa, Linux alanında yeni programcılar için güçlü seçenektir.

İlk açılışta, posta uygulaması, fotoğraf uygulaması ve müzik uygulaması da dahil olmak üzere beklediğiniz tüm uygulamaları bulabilirsiniz. Geliştiriciler için yazılımlar, yazılım merkezi kullanılarak veya uygun paket yöneticisi ile terminal penceresinde kolayca kurulur.

Programcılar için En İyi Linux İşletim Sistemleri ;

Linux dağıtımları, programlama ve geliştirme için mükemmel ortam sağlar. Programlama dilleri için geniş araç ve destek yelpazesi sayesinde Linux dağıtımları geliştiriciler için mükemmeldir. Sadece kodlamayı öğreniyor olsanız da ya da prodüksiyon ortamında programcı olsanız da, çok çeşitli seçenekler var. Yeni başlayanlar Ubuntu veya Debian’ı kurmak isterken, ileri düzey kullanıcılar Arch veya Gentoo’yu tercih edebilir.

Programlama için en iyi Linux işletim sistemine karar verdiniz mi? Kararınızı yorum olarak paylaşabilirsiniz. Sevgilerle

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Arşive Göz At

Arşive Göz At